Skoro letné počasie za našimi oknami nás naštartovalo začať sa plne venovať plánovaniu dovolenky. A keďže sa chceme s našimi blízkymi, či priateľmi podeliť o nové zážitky, mobilný telefón sa stal súčasťou povinnej dovolenkovej výbavy. Avšak, stále musíme myslieť na to, že posielať správy z pláže v Chorvátsku je niečo iné, ako poslať správu napríklad zo Zanzibaru, či Thajska.

Nové pravidlá od minulého roku

Po tom, čo vlani naplno vstúpili do platnosti pravidlá Európskej únie o využívaní telefonických a dátových služieb mobilných operátov v členských krajinách Únie, je volanie, či hľadanie informácií na internete podstatne lacnejšie. Kým napríklad pred piatimi rokmi nás nemilo prekvapila faktúra za využitie mobilných služieb v zahraničí, dnes takúto situáciu nemusíme zažiť. Platí totiž zásada, že ak využijete služby mobilného operátora v inej členskej krajine, ako by ste telefonovali alebo surfovali doma na Slovensku. Tieto podmienky neplatia len pri 28 členských krajinách Únie.

Aby nás účet za mobil po dovolenke neprekvapil

„Zákazníci Orangeu môžu v EÚ, Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande komunikovať za ceny ako doma a na komunikáciu v týchto krajinách môžu čerpať obsah svojho predplateného paušálu alebo kreditu. Svoj balík predplatených minút, SMS/MMS a dát môžu využívať za rovnakých podmienok ako na Slovensku,“ informovala portál urbanfit.sk Alexandra PIskunová, hovorkyňa spoločnosti Orange Slovensko.

Jej slová potvrdzuje aj Tereza Molnár, hovorkyňa spoločnosti O2 Slovakia. „V prípade programov O2 Paušál, O2 Fér a O2 Voľnosť platí, že všetky prichádzajúce a odchádzajúce hovory, rovnako ako SMS sú bez roamingových príplatkov, teda zákazníci ich môžu využívať za rovnaké ceny ako doma. Pri dátach platí obdobný princíp.“

Pravidlá Európskej únie uplatnil aj Telekom. „Najlepšie to vidieť pri predplatených kartách ako Juro a Easy, kde rovnaká cena za minútu či SMS platí na Slovensku i v ďalších krajinách. Iná situácia je pri paušáloch, no aj tu došlo k zjednodušeniu v tom smere, že napríklad nové portfólio ÁNO má voľné minúty, či SMS k dispozícii za rovnakých podmienok na Slovensku i v zahraničí,“ povedal Michal Korec, hovorca pre služby a financie Telekomu.

Ak si prečerpáte predplatené minúty, správy, či dáta, v rámci členských krajín Únie budete ďalej platiť tak, ako by ste komunikovali do inej domácej siete, ako je sieť vášho slovenského operátora. Presné informácie získať nielen na webe vášho operátora, ale napríklad aj z SMS správy, ktorú dostane pri nahlásení do zahraničnej siete.

Surfovanie na internete

V súlade s reguláciou môžu zákazníci v Únii využívať aj svoje predplatené dáta. „Orange obsah svojich dátových balíčkov na domáce a určené pre zahraničie nerozdeľuje a dáta sú rovnako využiteľné v EÚ ako doma, pričom si Orange po prečerpaní určitého objemu dát môže uplatniť roamingový príplatok, ktorý mu povoľuje regulácia,“ povedala Piskunová z Orangeu.

Aj podľa Koreca z Telekomu čerpá zákazník dáta priamo zo svojho paušálu, jedine pri väčších objemoch dochádza k účtovaniu príplatkov. „Ak napríklad stojí paušál 40 eur, obsahuje 6 GB dát (Happy XL), zákazník môže presurfovať 13,33 GB dát,“ doplnil Korec.

Každý zákazník O2 môže využívať dáta bez príplatku v rovnakom rozsahu, ako je ich základný objem v rámci programu na Slovensku. „O prípadnom prečerpaní tohto objemu dát sú zákazníci informovaní prostredníctvom SMS správy a začne sa im účtovať roamingový príplatok vo výške 0,0072 eur/MB,“ doplnia Molnár z O2 Slovakia. Ak máte v sieti O2 aktivovaný dátový paušál, v zahraničí máte k dispozícii tieto dáta ako súčasť balíka. Ich objem je stanovený v zmysle európskej regulácie.

Dovolenkujem a cestujem mimo Únie

Ak sa na dovolenku, či výlet vyberiete mimo členských krajín Únie alebo mimo krajín, kde platia rovnaké pravidlá (Nórsko, Lichtenštajnsko, Island), mali by ste zbystriť pozornosť. Vytiahnuť mobil a prevolať hodinu s rodičmi, či dávať fotky na sociálne siete vás môže stále vyjsť draho. To platí v prípade, že od svojho operátora nemáte aktivovaný špeciálny balík medzinárodných služieb platný pre ostatné krajiny.

Aby nás účet za mobil po dovolenke neprekvapil

Mimo krajín Únie platia v Telekome ceny podľa jednotlivých Zón, pričom operátor ich rozdelil do skupín od 0 po 3. „Najlepšie je skontrolovať si krajinu podľa Zóny priamo na našej stránke. Volania a SMS sa spoplatnia podľa Zóny. Pokiaľ ide o dáta, dajú sa kúpiť dátové balíčky Plus do krajiny Zóny 1+2, kam patrí veľká časť krajín vrátane Kanady, Japonska a iných dovolenkových destinácií,“ doplnil Korec z Telekomu informácie o využití mobilných služieb mimo členských krajín Únie.

O2 od februára tohto roka ponúka službu O2 Svetový roaming. „Zákazníci volajú za cenu 50 centov za odchádzajúce a 50 centov za prichádzajúce volania, pričom môžu využiť aj zvýhodnenú cenu dát v objeme 50 MB vo výške 5 eur,“ povedala Molnár z O2 Slovakia. Objem predplatených dát je pritom možné po aktivácii využiť do konca dňa. Aktivácia služby je bezplatná a zákazník platí len za minúty, ktoré prevolá. Za dáta platí len za predpokladu, že ich aj reálne využije.

Zóny krajín mimo Európskej únie má aj Orange. „Za komunikáciu mimo Únie zaplatia zákazníci štandardnú cenu podľa cenníka, záleží, v ktorej zóne sa daná krajina nachádza. Rozdelenie do zón si zákazníci môžu nájsť na našom webe, kde rovnako nájdu aj ceny za komunikáciu v jednotlivých krajinách,“ povedala Piskunová z Orange Slovensko.

Vyhnite sa nepríjemnostiam a vysokým účtom

Už pred cestou do zahraničia by sme mali myslieť na to, aby nás účet za mobil nezruinoval. Operátori preto dávajú svojim zákazníkom viacero užitočných rád.

O2 odporúča svojim zákazníkom, aby si pred cestou zistili, či sa budú počas celého pobytu nachádzať na území krajín Únie. „V prípade, ak nie, odporúčame im aktiváciu služby O2 Svetový roaming,“ doplnila Molnár z O2 Slovakia. Pozornosť by sme mali venovať aj SMS správam, ktoré operátor posiela, ak sa prihlásime do zahraničnej siete. V správach nás informuje o cenách platných pre danú krajinu. Ak ste sa zabudli na cestu poistiť, O2 ponúka doplnkovú službu, cestovné poistenie. „Ide o prvé inteleigentné cestovné poistenie, ktoré sa zapne automaticky, keď prekročí zákazník hranice a vypne sa pri návrate domov,“ povedal Molnár.

Orange odporúča pre pre výhodnejšiu komunikáciu v zahraničí bez nepríjemných prekvapení na faktúre aktivovať si niektorý z cestovateľských balíčkov. „Vďaka  týmto balíčkom môžu komunikovať ešte za výhodnejšie ceny, ako sú tie regulované. Za výhodnejšie ceny môžu komunikovať aj v ostatných krajinách sveta a navyše, zákazníci sú aj poistení,“ doplnila Piskunová z Orangeu.

Vysoké účty môže spôsobiť aj nesprávne nastavený smartfón, najmä automatické sťahovanie aplikácií či aktualizácií. Michal Korec z Telekomu odporúča aj stiahnuť si off-line mapy a nebyť neustále on-line. „Platí to najmä pre krajiny Afriky a Ázie, kde niektorí turisti používajú mobil ako doma. Pokiaľ idú zákazníci najmä do krajín mimo EÚ, odporúčame aktiváciu balíčka – s 500 MB sa dajú základné potreby na niekoľko dní v zahraničí zvládnuť,“ doplnil Korec.

Pred cestou do zahraničia nám teda nestačí iba sa dobre zbaliť, zakúpiť si cestovné poistenie, ale mali by sme si skontrolovať aj naše nastavenie mobilného telefónu a vopred sa u operátora informovať, aké ceny si účtuje za služby v našej vysnívanej destinácii. Aby sme sa vyhli faktúre za niekoľko stoviek eur, boli by dobré nájsť si pár minút aj na získanie týchto informácií.

, ,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár