Valentín sa blíži

Kde má začiatok?

Jeho pôvodca, rímsky kňaz Valentín, žil už v treťom storočí. Jeho súčasník, Cisár Claudius II., sa vyžíval v bitkách a vojnách. Zastával názor, že len slobodní vojaci sú statoční, pretože tí ženatí nechcú opúšťať svoje rodiny, ani sa obetovať pre dobro krajiny. Preto povolil sobáš len tým, ktorí neboli vhodnými adeptmi na vojenské povolanie alebo tým, ktorí už armáde poslúžili. Ale biskup Valentín cisárov zákaz ignoroval a tajne sobášil zaľúbené dvojice. Keď sa to cisár dozvedel, Valentína dal uväzniť a 14. februára 269 popraviť. Legenda hovorí, že pred svojou smrťou ešte stihol prinavrátiť zrak a sluch žalárnikovej dcére, do ktorej sa zamiloval. A tá mala od neho dostať lístoček „Od tvojho Valentína.“

Tradícia zamilovaných odkazov sa potom rozšírila vďaka francúzskemu vojvodovi Karolovi Orleánskemu, ktorý z britského zajatia posielal zamilované odkazy svojej manželke. Koncom 18. storočia sa valentínske pohľadnice stali populárnymi v Európe. Vtedy sa vyrábali so stužkami a čipkami. No skutočný rozmach tohto sviatku prišiel do celého sveta v devätnástom storočí, keď sa vynašla poštová známka a pohľadnice sa tak posielali po celom svete. Ročne si zamilovaní po celom svete posielajú viac ako 180 miliónov valentínskych pohľadníc či zaľúbených listov.

Tu je len malá ukážka z roku 1797. Ľúbostný list napísaný Napoleonom svojej Jozefíne…

Jozefína,

Už Ťa viac neľúbim! Naopak, protivíš sa mi. Si obyčajná hnusoba, zvrátená potvora, hlupaňa a skutočná Popoluška. Nenapíšeš mi ani riadka, neľúbiš svojho manžela. Aj keď vieš, akú radosť mu vie spôsobiť Tvoj list, Tebe sa neráči napísať mu čo len zopár riadkov, čo by Ťa nestálo žiadnu námahu!

Čo teda porábate celý deň, vážená? Čo je to za dôležitá činnosť, čo Vás okráda o čas, ktorý by ste mohli využiť na písanie svojmu vernému milencovi? Aký vzťah vo Vás dusí láska a oberá Vás o nežný a stály cit, ktorý ste prisľúbili svojmu manželovi? Kto to len je, ten Váš obdivuhodný nový milenec, čo si robí nároky na všetok Váš čas, čo vládne nad každým Vaším krokom a nedovolí Vám venovať pozornosť Vášmu manželovi? Varujem Ťa, Jozefína, jednej peknej noci vylomím dvere a zjavím sa pred Tebou.

Ale vážne, mám o Teba strach, láska moja, keď nedostávam žiadne správy. Okamžite mi napíš štvorstránkový list, v ktorom nájdem tie vrúcne slová, čo mi vedia zaplniť srdce pocitom lásky a radosti. Dúfam, že onedlho si Ťa budem môcť vyobjímať a zasypať Ťa nespočetnými bozkami, čo pália ani rovníkové slnko.

Až 62% ľudí po celom svete oslavuje sviatok Valentína

Napríklad v Japonsku, hoci tu sa oslavuje trošku odlišne… V tento deň sú hýčkaní muži, ktorých ženy obdarúvajú najmä čokoládou. Aby mali „svoj deň“ aj ženy, 14. marca (tzv. Biely deň) dostávajú darčeky ony… Podobne slávia Valentína a Biely deň aj v Južnej Kórey. Tu si ešte pridali aj 14. apríl (tzv. Čierny deň), ktorý patrí slobodným… U Talianov nesmie chýbyť romantická večera a darčeky. Obľúbené sú najmä oriešky poliate čokoládou a zabalené v papierikoch s tajomnými odkazmi. Filipínčania tento deň oslavujú hromadnými svadbami – na ulici, ale aj v obchodných centrách… V Brazílii oslavujú deň zamilovaných 12. júna, ale tento deň patrí tiež rodine a blízkym. Podobne je to aj v USA. Tento sviatok neprináleží len zaľúbencom, ale láska sa prejavuje priateľom, deťom či seniorom v domovoch. Okrem toho sú v Spojených štátoch obľúbené valentínske párty, kde sa stretávajú najmä mladí.

Ako sa oslavuje Valentín na Slovensku?

Veľmi podobne, ako v iných častiach Európy. Romantická večera pri sviečkach, kvety, darčeky, divadlo či kino. Je to veľmi individuálne a čím originálnejšie, tým lepšie. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré by mohli potešiť obe strany.

Máte lásku v krvi? Ak áno, 14. februára začína Valentínska kvapka krvi a končí 21. marca v prvý jarný deň. Je to zaujímavý a bezpečný projekt, kde strávite čas spolu vedľa seba v kresle a zároveň urobíte dobrý skutok pre tých, ktorí to potrebujú.

Kvetmi nič nepokazíte. Štatisticky ich kupuje až 73% mužov. Symbolom lásky sú najmä červené ruže. Okrem lásky symbolizujú vášeň a silu. Pre tento deň sa ročne vypestuje až 198 miliónov ruží.

Ženy zvyknú na Valentína darovať trvácnejšie darčeky. Napríklad taký obraz na plátne. Buď naň dávajú spoločnú fotku alebo tie odvážnejšie samu seba pózujúcu len pre vás…

Zamilovaný i blchu od milej zje

Tak hovorí slovenské porekadlo. A je naozaj pravdivé. Ak sa vám úplne nepodaria halušky či palacinky, nevadí. Vášmu milému bude od vás chutiť všetko. A možno si nevšimne a vypije aj vodu na kvety… S vlastnou šálkou sa to nestane! Potešte ho hrnčekom s vlastnou potlačou. Je len na vás, aký originálny text či obrázok si vyberiete. Aj v akom jazyku: Ľúbim ťa, I love you, Je t´aime, Ti amo, Szeretlek, Volim te, Ti tengu caru, Mi aime jou, Ya tebe kahayu, …

Darček pre partnera aj partnerku

Ako by sa vám páčilo mať v kúpelni dve rovnaké zubné kefky, odlíšené len menami? Napríklad rovno ekologickými bambusovými kefkami, vyrobenými zo 100% reycklovateľného materiálu. Šetrnými nielen voči prírode a životnému prostrediu, ale aj voči vašej sklovine a ďasnám. Stačí si len vybrať a zadať mená na jednotlivé kefky.

Darček pre manžela aj pre manželku

Tiež máte doma spoločnú poličku na kľúče? A stalo sa niekomu z vás, že ste si vzali omylom tie druhé kľúče? Niekedy stačí malý detail a človek si automaticky vezme tie správne. Taký malý detail v podobe kľúčeniek – jedna s modrým a druhá s červeným srdiečkom. No a Valentínsky motív a zároveň darček je vyriešený…

Darček pre frajera aj pre frajerku

Viete, čo vás v spoločnosti odlíši od ostatných a zároveň spojí s vaším druhým ja? Tričko! Jasné, že nie nejaké obyčajné biele. A možno aj biele, len s originálnym cool textom. Aj na koncerte Foo Fighters budú všetci vedieť, že patríte k sebe. Prečo? Lebo len vy budete mať na tričku Cogito a ona ergo sum. Alebo si môžete dať vytlačiť Semper a na to druhé Fidelis. Ale to je na vás, čo si tam vyberiete, pretože vás ten text prepojí…

Pár slov na záver. Nezabúdajte, milujte a prejavujte si lásku hoc aj každý deň

Či už sviatok Valentína oslavujete alebo nie, je len na vás. Ale štatisticky až 53% žien, ktoré v tento deň nič nedostane, svoj vzťah ukončí. A počas tohto sviatku je počatých v priemere až jedenásť tisíc detí. To všetko stojí za zváženie…

Prajeme Vám pekného Valentína.

Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár