Spoločnosť EY vyhlasuje ďalší ročník súťaže EY Podnikateľ roka. Víťaz súťaže sa zaradí do medzinárodného spoločenstva najlepších podnikateľov a v júni 2023 bude reprezentovať Slovensko na svetovom finále súťaže v Monte Carle.

Poslaním samotnej súťaže je predstaviť verejnosti výnimočné podnikateľské príbehy, ktoré môžu byť vzorom pre mladých, začínajúcich podnikateľov. Odoslať prihlášku je možné do 30. novembra 2022, pričom môže byť nominovaný podnikateľ – fyzická osoba, vlastník alebo spoluvlastník obchodnej spoločnosti, ktorý má rozhodujúci vplyv na jej riadenie a ktorý aktívne pôsobí v jej vedení. Nominovať podnikateľa do súťaže môže ktokoľvek, napríklad aj jeho kolega, zákazník, zamestnanec alebo príbuzný, najlepšie prostredníctvom nominačného formulára na stránkach www.eypodnikatelroka.sk alebo emailom eypodnikatelroka@sk.ey.com.

„Už po sedemnásty krát vyhlasujeme súťaž EY Podnikateľ roka s cieľom oceniť slovenských podnikateľov, ukázať ich životné príbehy a odhodlanie,“ hovorí Marián Bíž, vedúci partner spoločnosti EY v Slovenskej republike a dodáva: „chcel by som vyzvať všetkých podnikateľov, ktorí svojou poctivou prácou vybudovali úspešné spoločnosti, aby sa do súťaže prihlásili. Zároveň sa obraciam na širokú verejnosť: Nominujte podnikateľa, ktorého si vážite, aby sa o ňom mohli dozvedieť aj ostatní a inšpirovať sa jeho podnikateľským príbehom. V týchto dňoch a mesiacoch potrebujeme, ešte viac ako zvyčajne, ukázať pozitívne podnikateľské vzory, ktoré dávajú slovu podnikateľ ten správny význam.“

Minulý rok si ocenenie EY Podnikateľ roka 2021 odniesli Branislav Cvik a Ľubomír Vančo, majitelia spoločnosti Banskobystrický pivovar. „Každý víťaz bol raz súťažiacim, preto by som chcel pozvať všetkých podnikateľov do súťaže EY Podnikateľ roka. Verím, že aj Váš príbeh môže byť inšpiráciou pre ďalších slovenských podnikateľov, a na konci každého takéhoto príbehu bude úspešnejšie a krajšie Slovensko. Stať sa súčasťou súťaže EY Podnikateľ roka bola pre nás nesmierna česť a víťazstvo nám prinieslo neopakovateľnú emóciu. Čerešničkou na torte bola účasť na svetovom finále v Monaku, čo bol pre nás oboch nezabudnuteľný zážitok. Ďakujeme spoločnosti EY za túto príležitosť“.“ povedal Branislav Cvik, predseda poroty o súťaži.

V celosvetovom finále zvíťazil Gaston Taratuta z Argentíny, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Aleph Group, Inc.. Štyridsaťdeväťročný Gaston Taratuta založil v roku 2005 ako prvú svoju spoločnosť Internet Media Services (IMS) s cieľom prehĺbiť digitálny ekosystém v rodnej Argentíne a prispieť k rastu globálneho technologického odvetvia v celom regióne. Neskôr k svojej spoločnosti pripojil viaceré strategické akvizície a vytvoril Aleph Group, Inc., významnú globálnu reklamnú holdingovú spoločnosť, ktorá pôsobí na 90 trhoch štyroch kontinentov. V minulom roku Aleph Group, ktorá má viac než tisíc zamestnancov, vykázala EBITDA vo výške viac ako 70 miliónov USD.

Porota sa riadi medzinárodne platnými pravidlami EY. Proces hodnotenia je komplexný a zohľadňuje okrem ekonomických údajov aj osobnosť súťažiaceho, jeho podnikateľský príbeh, stratégiu, medzinárodné pôsobenie a podobne. Porotcovia sa tak okrem iného zamerajú na podnikateľského ducha nominovaného, jeho čestnosť a poctivosť či spoločensky prospešné aktivity.

„Na Slovensku máme kreatívnych a inšpiratívnych ľudí s veľmi dobrým potenciálom. Dnes sa musia vyrovnávať s viacerými javmi, ktoré negatívne vplývajú na ich podnikanie. Ako bankový líder sa snažíme každý rok prichádzať s inováciami a produktmi, ktoré zlepšujú podnikateľské prostredie. Ak sa darí firmám, darí sa aj ľuďom a celej krajine. Na Slovensku potrebujeme podnikateľov a podnikateľky, ktorí veria v inovácie a banku, ktorá ich podporí. Sme radi, že tak môžeme spraviť aj ako exkluzívny partner súťaže EY Podnikateľ roka,“ povedal Norbert Hovančák, člen predstavenstva zodpovedný za firemné bankovníctvo a finančné trhy Slovenskej sporiteľne.

Súťažné kategórie

Súťaží sa v kategóriách EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky, EY Technologický podnikateľ roka a EY Začínajúci podnikateľ roka. O titul EY Začínajúci podnikateľ roka sa môže uchádzať každý účastník súťaže, ktorý podniká minimálne 2 roky a nie viac ako 5 rokov. Meno držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2022 bude spolu s víťazmi v ďalších kategóriách vyhlásené vo marci 2023.

Víťaza vyberá nezávislá porota zložená predovšetkým z predchádzajúcich víťazov súťaže a podnikateľa posudzuje podľa medzinárodne jednotných kritérií. Nezaujímajú ju len finančné výsledky firmy, ale hlavne zaujímavé podnikateľské príbehy, ktoré sú inšpiráciou a vzorom pre ostatných. Proces hodnotenia je zameraný aj na osobnosť súťažiaceho, jeho čestnosť, stratégiu či spoločensky prospešné aktivity. V súčasnosti sa ako jediná svetovo uznávaná súťaž svojho druhu pravidelne vyhlasuje v 60 krajinách na šiestich kontinentoch. Na Slovensku sa súťaž koná od roku 2006.

Porota súťaže EY Podnikateľ roka 2022

Branislav Cvik, predseda poroty, Banskobystrický pivovar a.s., EY Podnikateľ roka 2021
Michal Meško, Martinus s.r.o., EY Podnikateľ roka 2020
Juraj Habovštiak, MTS, spol. s r.o., EY Podnikateľ roka 2019
Šimon Šicko, Pixel Federation, s.r.o., EY Podnikateľ roka 2018
Michal Weis, IBL Software Engineering, spol. s r.o., EY Podnikateľ roka 2017
Jozef Klein, Asseco Central Europe, a.s., EY Podnikateľ roka 2016
Patrick Hessel, c2i s.r.o, EY Podnikateľ roka 2015
Eva Stejskalová, MicroStep, EY Podnikateľ roka 2014
Vladimír Šrámek, DECODOM, EY Podnikateľ roka 2013
Ľuboš Fellner, BUBO Travel agency, EY Podnikateľ roka 2011
Tomáš Bel, EXIsport, EY Podnikateľ roka 2010
Michal Štencl, Sygic, EY Podnikateľ roka 2009
Peter Zálešák, NAY, EY Podnikateľ roka 2008
Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO
Norbert Hovančák, Slovenská sporiteľňa, a.s., exkluzívny partner súťaže

Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár