Zariadenie, ktoré „počuje“ vaše myšlienky

Sci-fi sa stáva skutočnosťou. Wearable, nositeľné zariadenie, z dielne MIT dokáže čítať myšlienky. Využíva na to takzvanú subvokalizáciu (keď si popri čítaní v duchu hovoríte čítaný text). Predstavte si, že takýmto štýlom by ste vedeli zadávať príkazy počítaču alebo mobilu. Arnavovi Kapurovi sa podarilo vyrobiť zariadenie, ktoré nosíte na hlave, a ktoré meria nervové signály zachytené zo subvokalizácie.

Zatiaľ biele zariadenie nevyzerá najvábnejšie, avšak toto je len začiatok. V budúcnosti môžeme očakávať, že sa stane menej viditeľným. Základ však zrejme zostane totožný s prototypom. Systém zachytí s pomocou elektród signály, pošle ich do počítača, ktorý používa špeciálny program rozoznávania slov a odpovie užívateľovi priamo do ucha. Zatiaľ študenti z MIT využívajú tento vynález na to, aby zistili presný čas, konečnú cenu nákupu v supermarkete alebo ako pomôcku na analyzovanie šachovej partie súpera.

„Motiváciou bolo vytvoriť zariadenie, ktoré rozšíri realitu. Zamýšľali sme sa či by bolo možné vytvoriť platformu, ktorá spojí počítače a človeka. Vznikne tak akési rozšírenie nášho vlastného vnímania?“ pýta sa Kapur vo svojom vyhlásení.

 

, , ,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár