V nejednej slovenskej domácnosti robia radosť štvornohí miláčikovia – psy, či mačky. Každý ich majiteľ však vie, že veterinárna starostlivosť o nich môže byť náročná nielen na čas, ale hlavne na peniaze. Aby pri zdravotnej starostlivosti nemuseli hlboko siahať do vrecka, môžu využiť nové zdravotné a úrazové poistenie psov a mačiek od firmy PetExpert. Na Slovensko vstupuje on-line poistenie zo susednej Českej republiky, kde funguje viac ako dva roky. Spoločnosť pritom využije skúsenosti aj z fungovania vo Veľkej Británie.

„Preskúmali sme si možnosti slovenského trhu a vieme, že zo strany majiteľov psov a mačiek je o tento druh poistenia veľký záujem. Navyše, počas posledných mesiacov pandémie sme zaznamenali, že slovenské domácnosti si obstarali alebo majú v pláne prijať nového štvornohého miláčika ako člena rodiny. Radosť robia pritom nielen vo viacčlenných rodinách, ale aj v tzv. single domácnostiach,“ hovorí Derek Cummins, spoluautor poistenia PetExpert.

Bez papierovania a zložitých podmienok

PetExpert je prvé online poistenie tohto druhu na Slovensku a vo všeobecnosti ide o prvé veterinárne poistenie u nás. Fungovať bude cez sieť zazmluvnených veterinárnych kliník, pričom v úvodnej fáze ich je 15. Majitelia majú zmluvného veterinára napríklad v Bratislave, Trenčíne, Žiline, v Banskej Bystrici, či v Košiciach. Kompletný zoznam spolupracujúcich veterinárov nájdu majitelia na webe www.mojpetexpert.sk a podľa záujmu sa zoznam spolupracujúcich kliník môže postupne rozširovať.

Ak sa majiteľ psa alebo mačky rozhodne uzatvoriť poistenie, môže tak urobiť pri bežnej návšteve svojho veterinára. Nemusí navštíviť pobočku poisťovne alebo zdĺhavo hľadať a vypisovať formuláre cez internet. „Nami zazmluvnený veterinár zapíše zviera po splnení podmienok do online evidencie. Po uplynutí zmluvnej lehoty môže majiteľ zvieraťa využívať všetky benefity poistenia, ktoré je férové a transparentné,“ dopĺňa Derek Cummins.

Poistenie je možné uzatvoriť len pre psov a mačky, ktoré sú staršie ako osem týždňov. Horná hranica veku na uzatvorenie poistenia pre psov je daná veľkosťou ich plemena – malé plemená psov nesmú byť staršie ako desať rokov, stredne veľké psy je možné poistiť do ôsmich rokov. Veľké plemená psov nesmú mať v deň uzatvorenia poistenia viac ako šesť rokov. V prípade mačiek je maximálny vek pri vstupe osem rokov. Ak sú pes alebo mačka poistené, jeho majiteľ môže využívať služby zmluvných veterinárnych kliník a veterinárov až do smrti zvieraťa.

Ako to funguje v ordinácii

Po ošetrení psa alebo mačky platí ich majiteľ spoluúčasť na poistení vo výške 10 percent. Zvyšok za neho zaplatí ČSOB Pojišťovna, ktorá je partnerom a poistiteľom. „Ako prvá poisťovňa prinášame na slovenský trh takýto typ poistenia. Chceme využiť naše skúsenosti, ktoré sme za viac ako dva roky získali v susednej Českej republike. Klientom poskytujeme jednoduché podmienky a transparentné vybavenie ich žiadostí o preplatenie nákladov. Ak navštívia zmluvného veterinára, zaplatia len predpísanú spoluúčasť a ostatné náklady za realizované úkony zaplatíme za nich,“ hovorí Marek Cach, člen predstavenstva spoločnosti ČSOB Pojišťovna zodpovedný za poistné produkty.

Ak sa záujemcovia poistia u jedného zo zazmluvnených veterinárov, nemusia o preplatenie úkonov žiadať, peniaze za ošetrenie zvieraťa dostane od poisťovne priamo veterinár. Na mieste len zaplatia predpísanú spoluúčasť vo výške desať percent z ceny ošetrenia. „Roky pôsobím ako veterinárny špecialista – dermatológ aj v zahraničných nemocniciach, kde je veterinárne poistenie úplne bežné. Majiteľom zvierat totiž prináša mnoho výhod. Nemusia sa obávať neočakávaných vysokých účtov za ošetrenie a zároveň si môžu byť istí, že doprajú svojmu zvieratku to najlepšie možné ošetrenie priamo u špecialistu na daný problém. Aj u nás, vo veterinárnej nemocnici Anima v Žiline, poskytujeme služby špecialistov, ktoré nemusia byť najlacnejšie, najmä keď je nutná hospitalizácia alebo chirurgický zákrok. Takýchto ťažších prípadov máme v našej nemocnici desiatky mesačne,” hovorí odborný garant poistenia na Slovensku, MVDr. Marcel Kovalik, PhD., DipECVD, MRCVS.

Pre slovenský trh sú dostupné tri druhy poistenia pre psov a tri balíky poistenia pre mačky. Ak máte psa, najlacnejší balík Štart stojí od 25 eur, pričom limit na ošetrenia za rok predstavuje 1 200 eur. Stredný balík Basic vyjde majiteľa psa od 30 eur mesačne, pričom môže so svojim miláčikom absolvovať zákroky za 2 000 eur ročne. Tento balík zahŕňa aj náklady na nájdenie a opatrovanie psa. Najvyšší balík Premium môže mať majiteľ od 35 eur mesačne, pričom obsahuje vyšší limit na veterinárne vyšetrenia (do 3 000 eur), ale napríklad aj poistenie straty alebo odcudzenia psa, či poistenie smrti zvieraťa. V prípade mačiek začínajú jednotlivé balíčky s o päť eur nižšou cenou. Cena pre konkrétne zviera je vypočítaná individuálne a kompletný cenník pre majiteľov je prístupný na webovej stránke www.mojpetexpert.sk. „Myslím si, že mnoho našich zákazníkov sa možnosti poistenia poteší. Získajú kvalitné poistenie zvieraťa so zrozumiteľnými podmienkami a jednoduchým čerpaním priamo v nemocnici,” dopĺňa doktor Marcel Kovalík.

Skúsenosti z Česka

Českí majitelia psov a mačiek môžu dnes využívať služby takmer 80 percent veterinárnych kliník a veterinárnych lekárov po celej krajine. Zviera musí byť zároveň začipované. Okrem zdravotnej starostlivosti, úrazu, či spôsobenej škode si môžu českí majitelia psov a mačiek poistiť aj smrť zvieraťa, náklady na jeho starostlivosť v prípade hospitalizácie majiteľa, poistenie straty alebo odcudzenia zvieraťa a náhradu nákladov na jeho nájdenie.

Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár