Ako urobiť z Brna lepšie mesto pre život. Touto otázkou sa zaoberali účastníci globálneho klimatického projektu Climathon, ktorý sa tento rok už druhýkrát uskutočnil aj v Brne. Tohto ročníka sa zúčastnilo vyše 30 ľudí z radov súťažiacich, mentorov a zástupcov mesta Brna. Víťazný návrh predstavil mobilný inovatívne riešenia, ako mapovať aktuálne koncentráciu škodlivín v ovzduší. Napríklad pri jazde na bicykli.

Súťažné tímy si mohli zvoliť jednu z piatich výziev, ktoré sa týkali klimatických riešení a udržateľnosti Brna. Dodržať presné zadanie výzvy ale účastníci nemuseli. Víťazný projekt vybrala komisia zložená z odborníkov, zástupcov mesta z komisie Smart City Brno a spoločnosti Foreigners.cz. „Vyvinul som zariadenie, ktoré som si pripojil na bicykel a cestou po Brne som zmeral znečistenia vždy tam, kadiaľ som išiel. Tieto dáta môžu v Brne vytvoriť podrobnú mapu znečistenia ovzdušia časticami menšími ako 2,5 mikrometra a môžu pomôcť lokalizovať kritické miesta z hľadiska znečistenia,“ predstavil víťazný projekt Petr Gábrlík. Ten za víťazstvo získal 10-tisíc českých korún, voucher od Kiwi v hodnote 100 eur a poukaz do co-workingového centra KoPlac na jeden rok. Druhý najzaujímavejší projekt získal od poroty voucher od Kiwi v hodnote 400 eur.

Klimatický hackathon Climathon už druhý rok organizovalo co-workingové centrum KoPlac. Zadanie tento rok zahŕňalo napríklad výzvu kancelárie mestského architekta k vytvoreniu systému schopného lepšie merať zelená miesta v rámci mestskej zástavby, či analýzu meteorologických dát mesta Brna. „Pozitívne hodnotím, že sa zapojilo aj mesto a na Climathonu sa riešili jeho aktuálne problémy. Najviac ma zaujal práve víťazný projekt, ktorý pomerne dostupnou technológiou a zároveň inovatívnym spôsobom umožňuje meranie emisií pri ceste na bicykli. Ideálne by bolo prepojiť tieto dáta sa stacionárnymi, ktoré sú už dnes dostupné,“ uviedol Roman Bohovic, expert na satelitný monitoring Zeme zo spoločnosti World from Space. „Jednotlivé riešenia budeme zdieľať s autoritami a dúfame, že nájdu ďalšie využitie,“ uviedla organizátorka brnianskeho Climathonu Iva Jurjev.

Hlavným globálnym partnerom akcie Climathon je konzorcium Climate-KIC, za ktorým stojí sieť expertov z radov biznisu, výskumné sféry, neziskového sektora a širokej verejnosti usilujúce o zdravé životné prostredie. Climate-KIC je podporovaný Európskym inovačným a technologickým inštitútom (EIT) so sídlom v Budapešti, ktorý okrem organizácie Climathonu pomáha zaistiť investície začínajúcim firmám, ktoré chcú zmierniť dopady klimatických zmien.

Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár