JungJin SEO, čestný predseda predstavenstva juhokórejskej skupiny Celltrion, bol vo štvrtok večer počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa vysielal naživo do celého sveta, vyhlásený za EY Svetového podnikateľa roka 2021. JungJin uspel v konkurencii 45 víťazov národných kôl z 38 krajín a regiónov sveta, ktorí sa o tento titul uchádzali. V 21-ročnej histórii tejto medzinárodnej súťaže ide o prvého víťaza, ktorý pochádza z Južnej Kórey.

Zdroje: EY

Šesťdesiattriročný JungJin založil v roku 2003 biofarmaceutickú spoločnosť Celltrion s počiatočným kapitálom len 45-tisíc dolárov. Za takmer 20 rokov od jej založenia sa spoločnosti podarilo naplniť svoju ambíciu, ktorou je zlepšovať podmienky zdravia a blahobytu pre všetkých vyvíjaním prelomových liekov na liečbu autoimunitných ochorení, rôznych foriem rakoviny a najnovšie aj COVID-19. Spoločnosť, ktorú JungJin založil spolu so svojimi piatimi kolegami, sa rozrástla a v súčasnosti zamestnáva viac než 2 100 ľudí. Disponuje povoleniami na predaj vo viac než 90 krajinách a jej tržby presiahli 1,69 mld. USD.

Jeho kráľovská výsosť princ z Walesu ako prvý laureát ceny EY za sociálne podnikanie

Vo štvrtok večer EY udelila aj ocenenie Jeho kráľovskej výsosti princovi z Walesu zo Spojeného kráľovstva, a to svoju novú cenu za sociálne podnikanie. Toto ocenenie sa udelilo ako uznanie obrovskej spoločenskej hodnoty, ktorú princ z Walesu svojimi poprednými iniciatívami vytvoril. Za zmienku stojí napríklad iniciatíva The Prince’s Trust and Business in the Community, pozoruhodný pokrok zaznamenaný v rámci odvážnej celosvetovej iniciatívy Sustainable Markets Initiative a tohtoročné predstavenie charty Terra Carta, ktorá poskytuje plán, ako v nasledujúcom desaťročí dostať prírodu, ľudí a plánu do centra tvorby celosvetových hodnôt. Cieľom tohto nového ocenenia, ktoré sa bude udeľovať každoročne, je vyjadriť uznanie lídrom, ktorí sa zameriavajú na budovanie podnikov prospešných pre širokú spoločnosť.

„Som nadšený, že po roku plnom neuveriteľných výziev môžem oceniť týchto dvoch pozoruhodných jednotlivcov za ich prínos pre spoločnosť. Jeho kráľovská výsosť počas celého svojho života preukazuje neochvejné odhodlanie budovať lepší svet a ja si nedokážem predstaviť lepšieho laureáta novej ceny EY za sociálne podnikanie,“  hovorí Carmine Di Sibio, predseda správnej rady a generálny riaditeľ EY a dodáva: „Podobne aj JungJin SEO svoj čas zasvätil kariére, ktorá predstavuje všetko, čím by mal byť nezastaviteľný podnikateľ. JungJin je vzorom víťaza súťaže EY Svetový podnikateľ roka, ktorý sa nebál postaviť najväčším výzvam v oblasti zdravotnej starostlivosti a nepretržite pracuje na vytváraní dlhodobej hodnoty pre svoju spoločnosť. Blahoželám obom víťazom k ich zaslúženému oceneniu.“

„Porota je poctená, že môže JungJinovi udeliť tento prestížny titul a oceniť ho po jednom z najťažších rokov, aký svet zažil. Na členov poroty zapôsobila jeho neuveriteľná cesta, pričom stelesnením nezastaviteľného podnikateľa sú v JungJinovom prípade najmä jeho cieľavedomé vedenie, inovatívne myslenie a podnikateľský duch,“ hovorí Rosaleen Blair, CBE, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti AMS a predsedníčka poroty EY Svetový podnikateľ roka.

„Podnikanie pre mňa vždy znamenalo spojiť skupinu ľudí, aby sme dosiahli spoločnú víziu, prijímali výzvy ako príležitosti a spoločne sa zaviazali pracovať v mene vyššieho dobra,“ hovorí tohtoročný víťaz JungJin SEO, čestný predseda predstavenstva juhokórejskej skupiny Celltrion. „Keď som začínal, mojou víziou bolo pomôcť pacientom získať prístup k bezpečným, účinným a cenovo dostupným liekom, a tým zlepšiť kvalitu života ľudí. Vďaka úspechu Celltrionu som mohol túto víziu rozvinúť a zároveň hľadať nové spôsoby, ako ešte viac popohnať môj podnikateľský elán. Cítim pokoru a poctu, že sa môžem pridať do tejto prestížnej skupiny víťazov súťaže Svetový podnikateľ roka, ktorí prišli predo mnou, a mám v úmysle túto úžasnú platformu využiť na to, aby som tento svet naďalej zveľaďoval a robil ho lepším miestom pre budúce generácie.“

„Slovenskú republiku na tohtoročnom svetovom finále súťaže reprezentoval Michal Meško, spolumajiteľ spoločnosti Martinus a držiteľ titulu EY Podnikateľ roka 2020 Slovenskej republiky. Sme hrdí na to, že aj tak malá krajina, akou Slovensko je, má svojho silného reprezentanta medzi svetovou podnikateľskou špičkou,“ hovorí Marián Bíž, vedúci partner EY na Slovensku.

“Byť medzi mnohými z najúspešnejších podnikateľov z rôznych krajín sveta je pre mňa mimoriadny zážitok a pocta. Veľmi sa teším z toho, že stále viac sa aj v “biznis” svete spomína slovo zmysel, kedy vytváranie zisku nie je primárny cieľ podnikania, ale najmä nástroj na ďalšie zlepšovanie spoločnosti a vecí okolo seba,” sprostredkúva svoje pocity bezprostredne po virtuálnom prenose Michal Meško a dodáva: „Bolo mi cťou môcť reprezentovať Slovensko aj naším príbehom a som veľmi vďačný celému tímu Martinusu, našim rodinám, zákazníkom, a samozrejme aj porote a EY za vloženú dôveru a podporu.“

Porota súťaže
EY Svetového podnikateľa roka 2021 vyberala nezávislá porota, ktorej predsedom bola Rosaleen Blair CBE, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Alexander Mann Solutions.

Ďalšími členmi poroty boli:

  • Girish Jhunjhnuwala, Founder and CEO, Ovolo Hotels
  • Susan Chong, Founder and CEO, Greenpac Pte Ltd.
  • Hernan Kazah, Co-Founder and Managing Partner, Kaszek Ventures
  • Noëlla Coursaris Musunka, Founder and CEO, Malaika
  • Alexey Repik, Founder and Chairman, R-Pharm
  • Dr. Kiran Mazumdar-Shaw, Executive Chairperson, Biocon Limited
  • Brad Keywell, CEO, Uptake Technologies, Inc.

Záznam zo slávnostného prenosu je k dispozícií na stiahnutie a online používanie tu.

Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár