Adient AI18

Ani počiatočné problémy s autonómnymi autami nezvrátia budúcnosť, ktorá nás v automobilovom priemysle zrejme čaká. Autá sa totiž zmenia na vlaky. Po nastúpení zadáme kam sa chcem dostať a našou jedinou starosťou bude vedieť si užiť čas strávený cestovaním.

Vedci a konštruktéri sa nad touto predstavou zamýšľajú už dlhšie a ponúkajú niekoľko pohľadov ako sa môže interiér automobilov zmeniť. Výrobca sedadiel Adient, ktorý pôsobí aj na Slovensku dokonca predstavil minulý rok vo Frankfurte Koncept AI18, ktorý prináša päť usporiadaní interiéru pre cestovanie autonómnymi vozidlami. Tieto riešenia ponúknu rôzne usporiadanie sedadiel a priestoru, ako aj ďalšie funkcie pre bezpečné a komfortné cestovanie v každej situácii.

Pohodlný mód

Ponúka komfort a relax pre jedného či dvoch cestujúcich. Predné sedadlá sú vybavené patentovanou „antropometrickou“ otočnou osou, vďaka ktorej sa dá sedadlo sklopiť tak, že poskytne telu nadštandardnú oporu na spôsob ležadla. Kľúčové prvky, akými sú opierka hlavy, zabudované a polohovateľné opierky na ruky či špeciálna opierka na nohy, menia svoju polohu podľa tela pasažiera. Bezpečnostné pásy predných sedadiel sú pripevnené  priamo na sedadlá, čo zvyšuje pohodlie a najmä bezpečie pasažierov. Vylepšené prevedenie pásov je prispôsobené tomu, aby dokázalo zvládnuť nároky nového, z dnešného pohľadu netradičného spôsobu sedenia, na ktoré sa môžeme tešiť v autonómnych autách budúcnosti.

Konverzačný mód

Dokáže z vozidla urobiť mobilnú zasadačku. Predné sedadlá sa otočia o 180 stupňov, aby mohol vodič priamo komunikovať so spolujazdcami. Na tento účel Adient v súčasnosti vyvíja nový kinematický systém. Po prvýkrát v histórii bude otočenie sedadiel možné aj v prípade, keď už pasažier sedí v sedadle. Kvôli bezpečnosti sa môžu sedadlá otáčať iba pri nízkych rýchlostiach alebo ak auto stojí. Jednotlivé funkcie sedadiel budú prístupné cez inteligentný príkazový panel zabudovaný do sedadla vodiča. To sa stane akýmsi „kontrolným strediskom“ interiéru automobilu.

Nákladný mód

Umožňuje cestujúcim naplno využiť priestor za prednými sedadlami.  Vďaka odnímateľnému čalúneniu zadných sedadiel, ktoré sa dá jednoducho odložiť do kufra vozidla, vznikne ľahko dostupný úložný priestor pre nadrozmernú batožinu či tovar.

Mód „baby plus“

Vychádza v ústrety rodičom s malými deťmi. Spolujazdec sediaci na prednom sedadle sa dokáže otočiť o 180 stupňov a zároveň môže zadné sedadlo rozšíriť smerom k predným sedadlám tak, aby sa mohol počas celej jazdy hrať s dieťaťom.

Rodinný mód

Najviac sa podobá dnešnému usporiadaniu sedadiel, čiže sedadlá sú v smere jazdy. Nové, ľahšie opierky hlavy (s hmotnosťou nižšou o 20 %) sú zabudované do predných i zadných sedadiel, pričom ponúkajú pasažierom maximálne pohodlie.

Adient AI18
Adient AI18

Inteligentné funkcie ponúkajú vyššiu bezpečnosť, pohodlie a jednoduché ovládanie

Koncept AI18 je ukážkou mnohých inteligentných riešení a ponúka viac než 20 nových prvkov a technológií. Obľúbené nastavenia sedadiel sa dajú uložiť do aplikácie s tým, že sa automaticky aktivujú pri nasadnutí do vozidla. Inteligentný príkazový panel, zabudovaný do sedadla vodiča, prináša používateľovi intuitívne rozhranie založené na jednoduchých pohyboch ruky.

Sedadlá konceptu AI18 sú nielen pohodlné, ale vďaka zabudovaným inteligentným senzorom sa dokážu prispôsobiť telám pasažierov. Navyše, integrované senzory dokážu sledovať telesné funkcie, ako dýchanie či činnosť srdca, a poskytnúť cenné informácie o zdravotnom stave pasažierov.

 

 

 

, ,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár