Roboty a drony sa budú starať o vinice

Zvykne sa hovoriť, že roboty sú budúcnosťou farmárčenia. Vinohradníci v Kalifornii sa obrátili na vedcov z University of California, aby im pomohli vyriešiť problém s nedostatkom vody, ako aj ľudskej sily. Cieľom mala byť starostlivosť o vinohrad bez potreby ľudského zásahu.

Tím vedcov na úlohe začal pracovať už v roku 2016. Podarilo sa im vyvinúť systém, ktorý nazvali RAPID, ktorý podporilo miliónovým grantom aj americké ministerstvo pôdohospodárstva.

Ako robot riadi vinice

Robot má zabudovaný GPS snímač, ktorý mu pomáha s orientáciou vo vinohrade. Súčasne robot spolieha na informácie z dronu a satelitného sledovania počasia. Na  ich základe zvyšuje alebo znižuje množstvo vody, ktoré preteká cez zabudovanú zavlažovaciu sieť. „Samozrejme, každý druh viniča potrebuje iné množstvo vlahy a rastie v inom podloží, na tom chceme ešte popracovať,“ hovorí profesor University of California Stafano Carpin. Keďže robot je iba v štádiu prototypu, profesor sľubuje, že po dobudovaní doplňujúcich žiaričov do zavlažovacích potrubí, začnú systém naplno testovať už o dva roky.

Zdroj: IEEE.org

, , , ,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár