Už od tejto nedele budeme na železnici cestovať podľa upraveného cestovného poriadku. Po tom, čo o posilnení a modernizácii svojich kapacít informoval súkromný český dopravca RegioJet, s novinkami prichádza aj slovenský štátny železničný dopravca. Zmeny sa dotknú cestujúcich  na celom území Slovenska. Železničná spoločnosť Slovensko chce docieliť, aby ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie a bez stresov, Žilinský kraj bude mať zabezpečený hodinový takt prímestských vlakov a návštevníkov Vysokých Tatier potešia letné posilové vlaky.

Železničná doprava je vo všeobecnosti považovaná za ekologickejšiu ako doprava osobným autom, či autobusom. Navyše, do jedného vlaku sa zmestia cestujúci z niekoľko desiatok áut a vybudovanie železničnej trate zaberie aj menej miesta.

Zdroj: ŽSSK

Nové spoje medzi Trnavou, Sencom a Bratislavou

Ako portál urbanfit.sk informuje Tomáš Kováč, hovorca ŽSSK, príprava všetkých úprav cestovného poriadku trvala viac ako jeden rok. K doteraz zavedeným zrýchleným vlakom a priamym spojom medzi Košicami a Prešovom pribudne zásadné posilnenie v okolí Bratislavy, Trnavy a Vysokých Tatier.

„Železničná spoločnosť v novom cestovnom poriadku spoločne s Ministerstvom dopravy a výstavby SR zavádza 56 nových vlakov na dvoch linkách Bratislava-Nové Mesto – Trnava a Bratislava-Petržalka – Bratislava-Nové Mesto – Senec a ponúka tak kapacitu až takmer 17-tisíc nových miest,“ povedal Kováč.

Zdroj: ŽSSK

Dlhé čakanie na diaľnici medzi Trnavou, Sencom a Bratislavou sa pre viacerých z nás môže stať minulosťou. Z Trnavy bude do hlavného mesta premávať 27 nových vlakov a posilnenie spojov až na 29 nových vlakov čaká cestujúcich zo Senca do hlavného mesta. „Každý nový vypravený vlak ponúkne cestujúcim približne 300 miest na sedenie. Na oboch linkách vzniká zavedením nových vlakov celodenný 30-minútový interval osobných vlakov a medzi bratislavskými stanicami Nové Mesto a Petržalka dochádza k zavedeniu mestskej železničnej dopravy,“ doplnil Kováč.

Ak pocestujete zo Senca, môžete na vlakovej stanici Bratislava-Nové Mesto alebo Bratislava-predmestie na nové vlaky v smere do Trnavy. „Do Bratislavy dochádza v priemere 130-tisíc cestujúcich denne a v rannej špičke sa autom zo Senca či Pezinka nedostanete do centra skôr ako za 40 – 90 minút. Vlakom sa dopravíte do hlavného mesta rýchlejšie – z Pezinka za 22 minút, zo Senca do 28 minút a z Trnavy za maximálne 46 minút,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Železničiari vytvorili aj dve nové vlakové centrá. Z Nového Mesta môžu cestujúci ľahšie pokračovať napríklad do Ružinova, na Zlaté Piesky či smerom na Avion a výhodou je aj zastávka Petržalka, ktorá na Prístavnom moste po šiestich rokoch znovu využíva koľaje pre osobnú dopravu.

Posilnenie spojov na Kysuciach a v Tatrách

Počas pracovných dní v dopoludňajších hodinách zavedie železničná spoločnosť na trase medzi Žilinou a Čadcou tri nové prímestské vlaky. „Tieto novozavedené vlaky vytvoria so súčasne existujúcimi spojeniami pravidelný hodinový takt, ktorý tvorí základný pilier pre vybudovanie integrovaného dopravného systému v budúcom období. Navyše sa cestujúci vyhnú kolónam, ktoré vznikajú v súvislosti s výstavbou diaľnice D3,“ doplnil Kováč.

Po novom bude vo Vysokých Tatrách zavedených dohromady 16 posilových vlakov, ktoré budú premávať na tratiach Tatranských elektrických železníc (tzv. električky) a Ozubnicovej železnice (tzv. zubačka). Počas letných prázdnin od 30. júna do 2. septembra budú medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou premávať dva vlaky denne. Desať vlakov medzi Štrbou a Štrbským Plesom a štyri vlaky medzi Štrbským Plesom a stanicou Poprad-Tatry budú v termíne od 30. júna  do 2. septembra premávať denne a v období od 16. júna do 24. júna a od 8. septembra do 23. septembra pôjdu v sobotu a vo sviatok.

Podrobné informácie týkajúce sa 2. zmeny Cestovného poriadku 2017/2018 nájdete na stránke Železničnej spoločnosti Slovensko.

,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár