Rozvíjajúce sa trhy krajín strednej a východnej Európy boli v roku 2021 pre investorov oveľa atraktívnejšie ako rok pred tým. Nielenže sa tento región zotavil z poklesu v roku 2020, ale zvýšil sa aj počet zrealizovaných obchodov, a to takmer o pätinu. Zvýšila sa aj celková hodnota investícií formou fúzií a akvizícií, pričom dosiahla hodnotu 94,27 mld. eur, čo je najviac od roku 2013 (nárast o 55,1 %). Vyplýva to z najnovšej štúdie o fúziách a akvizíciách v regióne strednej a východnej Európy pod názovom Emerging Europe M&A 2021, ktorú vydala medzinárodná právnická kancelária CMS v spolupráci so spoločnosťou EMIS.

„Zdá sa, že kupujúci a predajcovia znovu získavajú dôveru a veria, že pandémia sa dostane pod kontrolu. Minulý rok sa začal veľmi dobre, investície za prvé tri mesiace prudko vzrástli a dostali sa na úroveň podobnú roku 2019. A tento trend pokračoval až do jesene,“ hovorí Michal Huťan, partner v spoločnosti CMS Slovensko.

TOP 5 obchodných transakcií na Slovensku v roku 2021
zdroj: Emerging Europe M&A 2021

Jeho slová potvrdzuje aj Stefan Stoyanov, ktorý je zodpovedný za databázu fúzií a akvizícií v EMIS. „V roku 2021 sme videli, že investori sa prispôsobili novému normálu pandémie a opäť financovali obchodné transakcie. Zistenia z tohtoročnej správy potvrdzujú návrat dôvery, keďže štvrťročné hodnoty obchodov presiahli 20 miliárd eur päť kvartálov po sebe. Na trh sa vrátili aj tzv. megadeals, pričom každý z desiatich najlepších obchodov mal cenu vyššiu ako jedna miliardu eur.“

Slovensko má menej investícií, ale s vyššou hodnotou

Na Slovensku sa najviac darilo sektoru nehnuteľností a stavebníctva, ktorý patril z hľadiska objemu aj hodnoty obchodov k najaktívnejším (9 obchodných transakcií). Realitnému trhu dominovala kúpa nákupného centra Aupark v Bratislave za 450 miliónov eur. „Tento obchod posunul hodnoty transakcií na slovenskom trhu v porovnaní s rokom 2020 o viac ako dvojnásobok. Celkovo vlani zrealizovali investori transakcie formou fúzií alebo akvizícii za 980 miliónov eur. Na Slovensku pritom investori uzavreli len 28 transakcií a podľa ich počtu tak ide najnižšiu hodnotu za desaťročie,“ komentuje minuloročný vývoj Soňa Hanková, partnerka v spoločnosti CMS Slovensko.

Druhým najaktívnejším odvetvím bol vlani na Slovensku z hľadiska záujmu investorov sektor IT a telekomunikácii (4 obchodné transakcie) a na treťom mieste skončil výrobný sektor, v ktorom počet obchodov klesol zo siedmich v roku 2020 na tri v roku 2021. Michal Huťan však očakáva, že slovenskému investičnému trhu sa bude tento rok dariť.

Jeho slová potvrdzuje aj Soňa Hanková, podľa ktorej sú vyhliadky pre región strednej a východnej Európy veľmi povzbudivé. „Viaceré krajiny zaznamenávajú ekonomické oživenie a celková hodnota aj objem obchodov v tomto regióne bola vyššia ako v predchádzajúcom roku. Rast investícií teda očakávame v tomto roku aj na Slovensku.“

V celom regióne dominujú taktiež sektory IT a nehnuteľností

Krajiny strednej a východnej Európy prilákali vlani najviac investícií z oblasti telekomunikácií a IT, keď päť z desiatich najväčších obchodov bolo práve z tohto segmentu. Počet transakcií vzrástol na 450 (nárast z 333) a sektor zaznamenal celkovo najvyššiu hodnotu na úrovni 23,4 mld. eur. Medzi významné obchody patrili predaj Polkomtel Infrastruktura a UPC Polska v Poľsku a predaj Českých Rádiokomunikací a 30-percentný podiel v CETIN v Českej republike. Medzi významné softvérové ​​obchody patril predaj Avast Software v Českej republike za 7,3 miliardy eur a kúpa Nexters Global (spoločnosť vyvíjajúca hry) firmou Kismet za 1,6 miliardy eur, obe s pôvodom v Rusku.

Druhým najväčším sektorom z hľadiska počtu obchodov bol sektor nehnuteľností a stavebníctva, v ktorom počet transakcií narástol na 340 a dosiahol hodnotu 9,83 mld. eur (nárast o 3,8 %). „Zaujímavé je, že napriek poklesu o takmer pätinu ostalo hlavným podsektorom nehnuteľností investovanie do kancelárskych budov. Dobrú pozíciu si udržal aj sektor skladovania a logistiky, keďže odráža pokračujúci trend presunu k elektronickému obchodu,“ hovorí Michal Huťan. Tretím sektorom s najvyšším počtom investícií bol v našom regióne spracovateľský priemysel, v ktorom investori zrealizovali 253 obchodov s hodnotou 18,26 mld. eur.

Medzi tri krajiny z nášho regiónu, ktoré dosiahli pozoruhodné investičné aktivity, patria Chorvátsko, Rumunsko a Ukrajina. Každá z týchto krajín prekonala čísla dosiahnuté pred pandémiou. V Chorvátsku zrealizovali investori rekordných 69 transakcií (nárast o 60,5 %) s hodnotou 1,8 mld. eur (nárast o 387,4 %). Zaujímavou destináciou investorov sa vlani stalo aj Rumunsko, pričom uzavreli 195 obchodov (nárast o 43, 4 %) s hodnotou 2,37 mld. eur. O viac ako polovicu sa zvýšila investičná aktivita na Ukrajine (143 obchodov), pričom celková hodnota investícií sa v krajine zdvojnásobila na 1,72 mld. eur.

Investori z iných častí sveta

Najaktívnejším investorom v krajinách strednej a východnej Európy boli vlani Spojené štáty americké. Počet obchodov firiem z USA vzrástol na 154 (nárast z 94 transakcií), čo znamená desaťročné maximum a hodnota investícií sa viac ako zdvojnásobila. Dosiahla tak rekordné maximum 9,17 mld. eur. Chuť investovať preukázali aj európski investori. Najviac ich bolo zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska (106 obchodov), Nemecka (81 obchodov) a Francúzska (54 obchodov). Tieto tri krajiny obsadili tiež prvé miesta z hľadiska hodnoty obchodov. Na čele je Nemecko (3,13 mld. eur), na druhom mieste je Spojené kráľovstvo (2,08 mld. eur) a na treťom Francúzsko (1,91 mld. eur).

Zdroj titulnej fotky: freepik.com

Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár