Mnohé náhrobné kamene z bývalého židovského cintorína v bratislavských Rusovciach skončili počas druhej polovice minulého storočia v základoch nejednej miestnej stavby. Z posledných štyroch kameňov sa miestnym aktivistom podarilo náhrobky zreštaurovať a vytvoriť pomník

V bratislavských Rusovciach žila do polovice minulého storočia početná skupina Židov. Nezostal po nej ani židovský cintorín, ktorý zlikvidovali  Posledné kamene doviezli do areálu kostolíka Sv. Víta v Rusovciach v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Miestni aktivisti z iniciatívy Pre nás pre Rusovce sa viac ako dva roky snažia o ich záchranu. Peniaze začali zbierať cez crowfounding a dary miestnych i cezpoľných darcov. 

Pomoc prišla od aktivistov

Spolu s dobrovoľníkmi upravovali okolie a kopali základy. O pomoc požiadali aj Rusovčana a známeho sochára Viktora Freša, aby pomohol s návrhom a realizáciou. Pamätník je jednoduchý a symbolický. Má tvar kruhu, ktorý symbolizuje začiatok a koniec etapy. V strede je naukladané množstvo drveného materiálu, ktorý naopak symbolizuje deštrukciu, ktorá v rámci židovskej komunity prebehla a uprostred sú na všetky štyri svetové strany osadené štyri existujúce kusy židovských náhrobných kameňov, ktoré sa tu našli a ktoré sa očistili, zreparovali, naimpregnovali a osadili spolu s pamätnou tabulou do okolia.

 

„Mám strašne veľa priateľov zo židovskej obce a považoval som to za láskyplnú vďaku za rôzne projekty, ktoré som s nimi mal možnosť robiť aj v rámci výtvarného umenia. Smeroval som to na štyri svetové strany. Sever, východ, juh, západ. Snažil som sa urobiť jednoduchý sochársky model. Ďakujem, že som mal možnosť to urobiť a dúfam, že jedného dňa tu budeme chodiť na výstavy,” hovorí autor diela Viktor Frešo.

 

Malý pamätníček na ľudí…

Na otvorení bola aj Viera Kamenická zo Židovského múzea, ktorá pri pohľade na kus odvedenej roboty neskrývala dojatie. “Dojíma ma vaša práca a váš vzťah k predmetom, s ktorými nikto z vás nemôže mať nič dočinenia, pretože tieto náhrobky pochádzajú zo židovského cintorína, ktorý zlikvidovali. Zrejme ste vtedy ešte neboli na svete. Už nikdy tu Židia žiť nebudú, už nikdy tu nebude synagóga, už nikdy tu nebude židovský cintorín, ale vďaka vám tu zostal malý pamätníček na ľudí, ktorí tu nechali nejaký vklad.”

Dnešné odhalenie pamätníka by mal byť len začiatok. Za aktivistov dodáva Lucia Tuleková Henčelová, “ostatných 15 kusov, ktoré sme identifikovali sú úložené v kostole Sv. Víta a čakajú na to, že sa podarí dozbierať financie a zreštaurovať ich. Prípadne osadiť do okolia pamätníka.”

, ,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár