Aj keď pre mnohých z nás začal klasický pracovný týždeň, môžeme si nájsť dôvod na stretnutie s rodinou a priateľmi. Dnes je totiž medzinárodný deň piknikov! Na dobrý piknik potrebujte okrem vám blízkych ľudí dobré jedlo a niečo na zapitie. Čo však v horúcich dňoch pribaliť do piknikového koša, aby sme dokázali uhasiť smäd?

Každý z nás obľubuje niečo iné. Niekto si stráži líniu a tak si dá čistú vodu, či nápoje s nízkym obsahom kalórií. Iní z nás obľubujú v lete ovocné šťavy, či rôzne domáce limonády, alebo čisté, či ochutené minerálky. Na dobrom pikniku by azda nemala chýbať hlavne minerálna voda. V parku sa totiž okrem posilnenia našimi dobrotami často aj trochu športovo vyžijeme, deti sa zahrajú na naháňačku, rodičia zas obľubujú rôzne loptové hry. Ponuka trhu minerálnych vôd ale nikdy nie je dosť široká na to, aby výrobcovia neprišli s nejakou novinkou. Zdravý životný štýl sa totiž týka nielen jedla, ale aj pitného režimu.

Niečo na pitie bez kalórií

Spomínané tradičné nápoje obsahujú cukor a je treba dopriať si s mierou. Sú však aj možnosti ako pribaliť so sebou aj nápoje, ktoré sú čo sa kalórií týka o niečo „ľahšie“. Aj tento rok pribudli do obchodov nápojové novinky, ktoré sa k slnku, deke a ľahkému jedlu perfektne hodia.

Oslávte dnes medzinárodný deň piknikov

Dnes nie je nič neobvyklé a na pultoch obchodov nájdeme nápoje s označením light, zero, bez cukru, sugar free, diétne, či nekalorické. Čo sa však skrýva za týmto pojmami? Podľa európskych nariadení by takto označené nápoje mali obsahovať menej ako 0,5 g cukru na 100 ml. Z pohľadu energetickej hodnoty ide o tie nápoje, ktoré majú najviac 4 kcal na 100 ml. Rozdiel v nápojoch robí použité sladidlo. Kým sa tradičné nápoje sladia cukrom z cukrovej repy, trstiny alebo kukurice, ktorý má 4 kcal na 1 gram, nekalorické nápoje sú bez cukru a majú nulový obsah kalórií. 

Chuť na sladké uspokoja rovnako

Rôzne sladidlá, ktoré nemajú takmer žiadne kalórie, využívajú výrobcovia už viac ako sto rokov. Ich výhodou je, že sladké nápoje si môžu dopriať napríklad aj diabetici, či tí, ktorí si strážia kalórie. Ale aj takéto nápoje je nutné konzumovať s mierou. Jedným z najznámejších sladidiel s nízkym obsahom kalórií je stévia. Ide o rastlinu pôvodom z Južnej Ameriky, ktorou nás naučili sladiť zdravé trendy posledných pár rokov.

Všetky tieto náhrady cukru majú jedno spoločné – sú bez kalórií, ale sladkú chuť si zachovávajú. Tu sa však začne biť mozog s našimi chuťovými pohárikmi na jazyku. Kým mozog nevie rozlíšiť medzi chuťou cukru a sladidla, jazyk áno. Práve preto sa snažia výrobcovia používať sladidlá tak, aby boli chuťovo čo najviac podobné svojej tradičnej, cukrovej verzii.

Na dobrý piknik by sme si mali zvoliť vhodnú kombináciu čistej vody z vodovodu alebo minerálnych vôd, tradičných nápojov s cukrom, ale aj tých, ktoré sú vyrobené podľa nových trendov. Dôležité ale je dodržiavať pitný režim a medzinárodný deň piknikov si užiť s rodinou a priateľmi. Ideálne za krásneho letného počasia v parku alebo hocikde v prírode.

Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár