Nie každý z nás si môže dovoliť kúpiť nové auto a preto obeháme nejeden autobazár, aby sme našli štvorkolesového tátoša, ktorý nám najviac vyhovuje. Autá na predaj cez bazár sa môže stať nočnou morou, ak si stav vozidla pred kúpou riadne nepreveríme. Stáčané kilometre, poškodenia, o ktorých nám „zabudli“ povedať, neoriginálne náhradné diely, či tá najhoršia vec – odcudzené vozidlo. Na základe svojich skúsenosti sa experti najväčšej slovenskej poisťovne pozreli, na čo si dávať pozor pri kúpe jazdeného auta.

Dôkladne si auto prezrite

Azda tou najdôležitejšou radou je, aby si na obhliadku auta v autobazári zobrali odborníka. Môže to byť váš známy zo servisu, kde ste doteraz servisovali vaše doterajšie vozidlo. Určite vie, čo si treba všímať a poradí vám.

Kupujete jazdené auto? Toto si skontrolujte!

Urobte vizuálnu obhliadku vozidla a všímajte si interiér vozidla, opotrebenie sedadla vodiča, prípadné zmeny okolo čalúnení dverí, stav hlavice riadiacej páky, opotrebovanie pedálov. Pri kontrole exteriéru sa zamerajte na opotrebenie svetiel, čelného skla, stav brzdových kotúčov, lak prednej kapoty a blatníkov, celkový vzhľad karosérie aj čistotu motorového priestoru. Ak máte so sebou odborníka, určite si aj všimne neoriginalitu niektorých dielov. Tá je viditeľná aj voľným okom a upozornia vás na to odlišnosti –  nepriliehajú riadne ku karosérii, či medzi dielmi sú rozdielne škáry. Ak boli niektoré lakované diely opravované či vymenené, to, že nejde o pôvodný diel zistí kontrola na mieste, resp. meranie vrstvenia laku špeciálnym hrúbkomerom.

Dôležitá je história i kontrola originality

Ak ste si auto dôkladne pozreli zvonka aj zvnútra, požiadajte aj o možnosť vizuálnej kontrolu podvozku, kontroly geometrie a autodiagnostiky vozidla. Nasledovať by mala história vozidla. Platí, že vozidlo kúpené na Slovensku má jasnejšiu a preveriteľnejšiu históriu.  Predávajúci by vám mal povedať, či vozidlo malo poistnú udalosť, či bolo na ňu priznané poistné plnenie, a či bola vykonaná aj oprava. Určite trvajte na zakomponovaní týchto skutočností do kúpnej zmluvy, aby ste od nej v prípade následných zistení iných, nepravdivých informácií mohli jednoduchšie odstúpiť.

Kupujete jazdené auto? Toto si skontrolujte!

Pomocou kontroly originality zas môžeme zistiť, či nebolo neoprávnene zasahované do konštrukcie vozidla alebo do dokladov a či nebolo vozidlo kradnuté.

Nezabudnite na servisnú knižku

Tá obsahuje informácie o opravách a počte najazdených kilometrov, pričom môže byť v elektronickej alebo fyzickej podobe. Úplnú servisnú históriu s dátumom vykonania opravy a stavom kilometrov  je možné u väčšiny značiek preveriť v značkovom servise alebo u predajcu konkrétnej značky.

Majiteľ alebo predajca vozidla by vám mal na požiadanie ukázať všetky doklady od vozidla. Ide najmä o veľký a malý technický preukaz, doklad o absolvovaní STK, doklad o absolvovaní emisnej kontroly (EK), prípadne aj doklad o absolvovaní kontroly originality.

Kontrola kilometrov

V médiách sa pravidelne objavujú informácie, že po kúpe auta noví majitelia zistili stočené kilometri. Pri kúpe vozidla nezabudnite na kontrolu stavu kilometrov na tachometri (odometri). „Ak ojazdené vozidlo bolo dovezené zo zahraničia a zároveň má najazdených viac ako 6 000 kilometrov, pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia treba automaticky predložiť certifikát z kontroly originality,“ hovorí Jaroslava Zemanová z odboru likvidácie poistných udalostí motorových vozidiel Allianz – SP.

Poisťovňa, v ktorej si budete uzatvárať poistenie na vozidlo, si jeho pôvod ako aj stav môže preveriť aj v registri poistných udalostí. Členské poisťovne Slovenskej asociácie poisťovní si tak môžu zistiť informácie o poistných udalostiach. Register obsahuje údaje o škodách a poistných udalostiach, ako sú meno poškodeného, adresa, dátum a číslo poistnej udalosti a tiež evidenčné a VIN čísla vozidiel. Po novom môžu do registra pribúdať aj údaje o poisťovni, ktorá danú škodu riešila, aj údaje o výške vyplateného poistného plnenia. „Register tak pomáha poisťovniam overovať pravdivosť a úplnosť údajov o vzniknutých poistných udalostiach a predchádzať tak neoprávnenému vyplateniu poistného plnenia,“ dodáva Zemanová z Allianz – SP.

, ,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár