Štatistický úrad vypočítal, že medziročne sme za tovary v obchodoch a za služby zaplatili z našich peňaženiek o 2,4 percenta viac.

Ako portál www.urbanfit.sk informovala Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho družstva, pod rast cien sa v marci podpísali najmä potraviny a nealkoholické nápoje. Za tieto tovary sme si priplatili až o 5,7 percenta viac.

Ak by sme sa na ceny pozreli medzimesačne, podľa údajov slovenských štatistikov zlacneli oproti januáru oleje a tuky, zelenina vrátane zemiakov, ale i kategória mlieko, syry a vajcia. To sú podľa Sádovskej aj dovôdy, prečo sa zdražovanie tovarov v obchodoch na medziročnej úrovni vo februári spomalilo.

Zdražela zelenina i mäso

Naopak, medzimesačne najviac zdražela zelenina a to o 2,3 percenta (najmä karfiol, petržlen a zemiaky) a ovocie o 1,4 percenta (mandarínky a pomaranče). Zo sortimentu mäsa a mäsových výrobkov sme viac zaplatili za bravčové mäso o 1,8 percenta. Rovnako sme si museli priplatiť aj za mliečne výrobky a vajcia (nárast o 1 percento).

„Ceny potravín sú Slovákmi ostro sledované a vnímané, nakoľko náklady na ne z celkových nákladov domácností tvoria takmer pätinu. Priemer za krajiny EÚ sa pritom pohybuje na úrovni 12 percent,“ vysvetľuje Sadovská. Podľa jej slov sa dá očakávať, že aj v nasledujúcich mesiacoch roka 2018 si za potraviny a nealkoholické nápoje budeme priplácať, medziročne až o 5, či 6 percent. „Bude to predovšetkým dôsledok efektov ešte zo sklonku minulého roka, kedy bola maslová a fipronilová kríza,“ dopĺňa Sadovská. Dôležitým faktorom na rast alebo pokles cien potravín bude aj počasie a jeho vplyv na svetovú, ale i slovenskú úradu.

Nákupy cez Veľkú noc tiež zdraželi

„Potvrdil sa náš odhad, že takýto nákup vyšiel Slovákov o vyše 5 percent drahšie ako vlani,“ povedala Sádovká. To, o koľko sme si priplatili však závisí od našich zvyklostí a preferencií jednotlivých potravín. „Veľmi zjednodušene povedané, že ak sme za veľkonočný nákup potravín zaplatili vlani 30 eur, tak tento rok nás taký istý nákup vyšiel na 31,50 až 32 eur,“ doplnila Sadovská.

, ,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár