O Slovensko majú investori stále záujem
Podľa správy CMS/EMIS dosiahla vlani hodnota obchodov na trhoch rozvíjajúcich sa krajín strednej a východnej Európy hodnotu 80,5 miliárd eur.
- Hodnota obchodov na trhoch v krajinách strednej a východnej Európy vlani vzrástla o 12,5 %.
- Až štyri z desiatich obchodov sa zrealizoval v sektore telekomunikácií a IT.
- Najviac obchodov sa uzatvorilo v Rusku (605), Poľsku (323) a Turecku (193).
- Najväčší obchod na Slovensku bol v sektore nehnuteľností a dosiahol hodnotu viac ako 120 miliónov eur.
Najnovšia správa o fúziách a akvizíciách CMS Emerging Europe M&A zverejnená v spolupráci s EMIS ukazuje, že v roku 2018 vzrástla celková hodnota cezhraničných transakcií v krajinách strednej a východnej Európy (SVE) o 20,1 % a dosiahla hodnotu 53,4 miliardy eur. Domáce obchody zotrvali na obdobných číslach ako vlani so sumou 27,1 miliardy eur.
Z pohľadu objemu investovaných peňazí bolo najviac zahraničných investorov na trhoch SVE zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a severného Írska. Hodnota britských transakcií dosiahla 9,77 miliardy eur. Z pohľadu objemu transakcií v regióne SVE boli vlani najväčším investorom Spojené štáty americké s počtom 89 obchodov. Helen Rodwell, partnerka v CEE Corporate Practice, CMS, hovorí: „Aktivita v oblasti fúzií a akvizícii na týchto trhoch je prekvapivo živá. Trhy sú dostatočne veľké a dosahujú vysokú úroveň sofistikovanosti, ktorá ich čoraz viac prispôsobuje západoeurópskym očakávaniam a štandardom. To sa odráža v záujme zo strany medzinárodných investorov, vrátane fondov súkromného kapitálu a podnikov“.
Ďalší silný rok pre rozvíjajúce sa európske trhy
Priaznivé podmienky pre obchodovanie v tomto regióne sú spôsobené najmä výrazným ekonomickým rastom na trhoch krajín SVE, ako aj stabilným stavom medzinárodnej ekonomiky počas roka. Celková hodnota všetkých obchodov v regióne sa v minulom roku vyšplhala na 80,5 miliardy eur, čo je napriek miernemu poklesu (o 0,9 %) druhá najvyššia úroveň za posledných päť rokov.
Najväčší počet obchodov v regióne získalo Rusko, keď napriek 10-percentnému poklesu sa v krajine uzatvorilo 605 transakcií. Druhou najaktívnejšou krajinou bolo Poľsko s 323 obchodmi. Takmer štvrtina z poľských obchodov sa týkala sektora nehnuteľností a stavebníctva, pričom Poľsko uzavrelo 7 z 20 najväčších obchodov v oblasti nehnuteľností v regióne.
Srbsko, Slovensko a Slovinsko boli vnímané ako rastúce hviezdy regiónu, ktoré sa v oblasti fúzií a akvizícií tešia silnému rastu. V Srbsku zaznamenali obchody rekordné hodnoty, ktoré sa uzatvorili najmä po predaji podielu v ťažobnej spoločnosti RTB čínskej spoločnosti Zijn za 1,3 mld. eur a po privatizácii letiska Nikolu Teslu.
Slovenský trh akvizícii vlani rástol
Slovensko zaznamenalo v minulom roku 54 transakcií s celkovou hodnotou 350 miliónov eur, pričom očakávaná nezverejnená hodnota týchto obchodov presiahla až 1,8 miliardy eur. Najväčší počet obchodov sa vlani na Slovensku uzatvoril na trhu s nehnuteľnosťami, v priemyselnej výrobe a v oblasti telekomunikácií a IT biznisu.
Petra Čorba Stark, Counsel v tíme Corporate M&A advokátskej kancelárie CMS, hovorí: „Na Slovensku sa medziročne zvýšil tak počet transakcií, ako aj objem očakávanej nezverejnenej hodnoty obchodov. Ak sa pozrieme na päť najväčších obchodov, tak na slovenskom trhu hrali prím akvizície na trhu s nehnuteľnosťami.“
Novým majiteľom nákupného centra Galéria Mlyny v Nitre sa stal investor z Južnej Afriky, pričom hodnota transakcie presiahla 120 miliónov eur. Druhým najvýznamnejším obchodom bol vlani na Slovensku nákup polovičného podielu v Tatravagónke Poprad spoločnosťou Budamar Logistics. Prvú trojku uzatvára predaj všetkých aktivít holandskej finančnej skupiny Aegon svojmu konkurentovi, spoločnosti NN Group.
Výhľad do roku 2019
Vzhľadom na určitú neistotu vývoja globálneho obchodu a rastu je pre rok 2019 otázne, či sa vo všeobecnosti aktivity v oblasti fúzií a akvizícii dokážu udržať na aktuálnych číslach. Príležitosť na udržanie aktivít majú trhy v krajinách SVE, ktoré predstihli západnú Európu, USA i Japonsko. V tomto regióne sa vytvorili podmienky, vďaka ktorým môžu investori v regióne pristupovať k príležitostiam s dôverou.
Najväčšou hrozbou pokračujúceho rastu a zdravého vývoja na trhu fúzií a akvizícií v krajinách SVE je to, čo sa deje mimo jej hraníc. Za predpokladu, že svetová ekonomika bude pokračovať v pozitívnom smerovaní a trhy regiónu opäť zaznamenajú silný rast, budú môcť investori pokračovať vo svojich aktivitách v oblasti fúzií a akvizícií. Trh si tak môže zachovať svoju dynamiku aj v budúcom roku. Kompletnú správu môžete nájsť TU