Aromaterapia je jednou z najpríjemnejších doplnkových terapií na domácu liečbu prechladnutí či chrípky. Prírodné esenciálne oleje dokážu náš imunitný systém posilniť a tak rýchlejšie prekonať vírusové ochorenia. Ako? Masážou, inhalovaním, kúpeľom… jednoducho rozmaznávaním.

Čo je aromaterapia?

Aromaterapia, nazývaná aj esenciálna olejová terapia, je komplexné liečenie, ktoré využíva prírodné rastlinné výťažky na podporu zdravia tela, mysle a ducha. Zlepšuje fyzické aj emocionálne zdravie. Jednoducho povedané – ide o terapiu vôňou.

Výhody aromaterapie

Aromaterapia má celý rad výhod. Pomáha:

Ako funguje aromaterapia?

Ľudia používajú aromaterapiu už tisíce rokov. Aromatické rastliny a ich využitie v balzamoch a olejoch poznali už staroveké kultúry v Číne, Indii a Egypte. Prírodné látky používajúce sa na lekárske a náboženské účely, mali blahodárne účinky na telo aj dušu. Dnes si ich vôňu a liečivý účinok môžeme užívať prostredníctvom rôznych prístrojov a výrobkov. Ktoré to sú?

  • difúzery,
  • aromalampy,
  • inhalátory,
  • soli na kúpanie,
  • telové oleje, krémy alebo pleťové vody a masky,
  • horúce a studené obklady,
  • aromašperky…
aromaterapia a esenciálne oleje

Ako použiť esenciálne oleje?

Môžeš ich použiť samostatne alebo kombinovať. Každý esenciálny olej má celý rad jedinečných liečivých vlastností, možností použitia a účinkov. Správne nakombinovanie prírodných éterických olejov dodáva telu a mysli ešte viac benefitov.

1. Rozvoňaj si byt

Zapálením aromasviečok alebo pridaním niekoľkých kvapiek esenciálnych olejov do vody je najjednoduchší spôsob aromaterapie. Na prevoňanie izby ti postačí 6 kvapiek obľúbenej vône v aromalampe alebo elektrickom difúzeri. Počas chrípkovej sezóny dokáže správna kombinácia prírodných esenciálnych olejov ničiť choroboplodné zárodky plesne, baktérie a vírusy vo vzduchu.

2. Inhaluj

Vdychovanie alebo inak povedané inhalovanie pary sa bežne spája s liečením respiračných chorôb, ako je prechladnutie a chrípka. Nepotrebuješ k tomu ani špeciálny inhalátor. Postačíš si s miskou alebo hrncom s jedným litrom horúcej vody, do ktorej pridáš 2 až 3 kvapky éterických olejov, nakloníš sa nad vodu a zakryješ si hlavu uterákom. Pre priaznivé účinky postačí paru zmiešanú s olejmi inhalovať aspoň 10 minút denne. Vdychovanie liečivých látok čajovníka, bazalky, bergamotu alebo eukapyptu pomáha zmierňovať príznaky prechladenia, chrípky a iných vírusových ochorení, uvoľňuje hlieny, prečisťuje horné a dolné dýchacie cesty a prináša úľavu od kašľa.

3. Použi ako rozprašovač

Blíži sa nečakaná návšteva a potrebuješ čo najrýchlejšie prevoňať byt? Použi rozprašovač, príp. sprej obohatený o esenciálne oleje a dopraj aromaterapiu aj svojim hosťom. Výhodou rozprašovačov je nielen ich rýchle, ale aj cielené využitie. Prevoniaš si nielen vzduch, ale pár strekov môžeš dopriať aj svojej gaučovke alebo kobercom. Stačí v rozprašovači zmiešať destilovanú vodu, prípadne lieh alebo alkohol s pár kvapkami oleja a pretrepať pred každým použitím. Na každých 30 ml pridaj 5 až 10 kvapiek oleja.

aromaterapia a esenciálne oleje

4. Vychutnaj si aromakúpeľ

Aromakúpeľ je ďalším príjemným relaxačným zážitkom. Pridaním esenciálnych olejov do vody sa výhody kúpania desaťnásobne zväčšia. Stačí 6 kvapiek samostatného oleja alebo ich zmesi pridať do vody. Esencie oleja nielen prevoňajú miestnosť, ale cez póry pokožky sa dostanú do tela a uvoľnia napäté svaly, zmiernia bolesť, znížia stres a podporia lepší spánok.

5. Vyčisti si svoj domov

Prírodné esenciálne oleje sú viac ako len vône. Mnohé oleje ako citrón, borovica, mäta pieporná a čajovník majú antibakteriálne a antiseptické účinky. Môžeš si z nich vyrobiť prírodné čistiace prostriedky, ale aj antibakteriálne gély na ruky, ak si momentálne nemôžeš umyť ruky. Oleje odstránia vírusy a baktérie a dodajú domácnosti vôňu čistoty. Zároveň pôsobia aromaterapeuticky.

6. Urob si obklady

Svalovica, modriny, bolesti hlavy, zubov, svalové kŕče či nepríjemné bodnutia hmyzom… Určite to poznáš. Obklady predstavujú rýchly a efektívny spôsob, ako urýchliť regeneráciu tela a zmiernenie bolesti po náročnom tréningu. Pripraviť si ich môžeš pridaním 3 až 6 kvapiek esenciálnych olejov alebo ich zmesi do jedného litra vody. Premiešaj. Namoč čistú handričku do vody, jemne vyžmýkaj a prilož na postihnuté miesto. Nechaj pôsobiť 15-20 minút a podľa potreby opakuj. Studené obklady sú vhodné na zmiernenie bolesti. Pomáhajú pri bolestiach hlavy, zraneniach a opuchoch. Teplé obklady pomáhajú pri svalových kŕčoch a bolestiach svalov.

7. Vytvor si aromašperky

Nosíš bižutériu z prírodných materiálov (lávové kamene, koža, drevo)? Maj vždy pri sebe svoj obľúbený prírodný esenciálny olej namiesto parfému. Stačí niekoľko kvapiek oleja na kúsok materiálu bižutérie a získaš výhody esencie vône po celý deň. Šperky ako náušnice, náramky, náhrdelníky či prstene sa odpradávna nosia na strategických miestach na tele. Tepny a žily, ktorými prúdi a pulzuje krv, oveľa rýchlejšie pomôžu uvoľniť vôňu okolo teba na dlhší čas. Bolí ťa často hlava? Nos so sebou olej levandule.

8. Vyskladaj si vlastný parfém

Pridanie éterických olejov do parfémovej fľaštičky je omnoho lacnejšie ako kúpa nového značkového parfému, ktorý je plný toxických látok. Výroba vlastného aromaparfému je veľmi jednoduchá. Stačí ti k tomu alkohol, voda a obľúbené vône esenciálnych olejov. V správnom pomere ti tak vznikne originálna vôňa, ktorú nebude nosiť nik iný ako ty.

9. Dopraj si masáž

Základom dobrej masáže je prírodný a kvalitný esenciálny olej, ktorý sa musí zriediť. Zväčša sa riedia inými masážnymi olejmi, ktoré sa potom aplikujú na pokožku. Jemným masírovaním tkanív tela sa tak liečivé esencie oleja dostávajú hlbšie do pokožky. Masáž unavených svalov po náročnom tréningu je nielen najpohodlnejší spôsob aromaterapie, ale aj renegerácie a odpočinku. Kto by si takú nechcel dopriať? Stačí ti len pár kvapiek oleja levandule, rozmarínu, majoránu alebo čierneho korenia.

10. Vyrob si telové krémy a oleje

Máš citlivú pokožku a unavuje ťa už skúšanie nových „prírodných“ produktov. Je na čase začať používať svoju vlastnú homemade pleťovú a telovú kozmetiku z prírodných olejov a esencií. Po akých olejoch siahnuť? Sladké rastlinné oleje lisované za studena (mandľové, jojobové alebo broskyňové a marhuľové oleje z jadier) vyživujú pokožku a neobsahujú chemické konzervačné látky a vône, ktoré sa pridávajú do väčšiny kozmetických výrobkov. Orechové, napríklad kokosové a rastlinné oleje sa dobre vstrebávajú do pokožky a pridaním esenciálnych olejov tak môžeš vytvoriť hydratačné a upokojujúce krémy pre akýkoľvek typ pleti.

Autor: Júlia Baranišinová

Zdroj foto: pixabay.com

Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár