Aj keď počasie zatiaľ nepripomína horúce leto, prázdniny a dovolenky sú v plnom prúde. Na strávenie oddychu si môžeme vybrať typické letné destinácie ako Chorvátsko alebo Španielsko, no aj dovolenka na Slovensku má svoje čaro a stále môžeme objavovať krásny našej krajiny. Tentokrát vám prinášame tip do Vysokých Tatier. A nebude to hocijaká maličkosť, ale rovno hotel v lone krásnej tatranskej prírody a tatranských štítov!

Tip do Tatier: Najvyššie položený hotel na Slovensku Foto: autor

Gerlach priamo nad hlavami

Ak túžite po malom dobrodružstve, ubytovať sa môžete v horskom hoteli Sliezsky dom a to v nadmorskej výške 1 670 metrov nad morom priamo po majestátnym Gerlachovským štítom! Určite to nebude pre vás typická dovolenka alebo víkend strávený v Tatrách. Už samotný príchod je netradičný. Ak cestujete autom a chcete parkovať až pri hoteli, budete potrebovať špeciálne povolenie od Správy Tatranského národného parku, keďže sa nachádzate v najvyššom pásme ochrany prírody. Jeden vjazd na jeden deň stojí 20 eur.

Ak sa chcete vyhnúť papierovaniu, máme pre vás aj inú možnosť. Pri železničnej stanici tatranskej električky v Tatranskej Polianke odbočíte smerom k Sanatóriu Dr. Guhra a autom pôjdeme niekoľko metrov smerom doprava po vyasfaltovanej ceste. Hneď za zákrutou nájdete parkovisko, kde si svoje auto zaparkujete a odtiaľ vás do nebeských výšok vyvezie priamo odvoz z hotela. V lete pôjdete autom, v zime vás môže odviezť snežný skúter. Stačí, aby ste si tak polhodinu až trištvrte hodinu pred samotným príjazdom zavolali na recepciu, aby vás na spomínanom parkovisku čakal vodič hotela.

Kto si trúfa, približne 7-kilometrovú trasu si môže vyšľapať aj sám ? Aj keď s kufrom v ruke alebo plne naloženým batohom na chrbte môže byť prevýšenie až 700 metrov poriadnym zaberákom. Ak použite horský chodník, cesta do hotela pod Gerlachom trvá pešo približne hodinu a štvrť. Ak pôjdete po ceste, pridajte si ešte ďalšiu polhodinu. Hotelovým odvozom budete míňať zákrutu za zákrutou a ak sa pozriete von z okna auta, pod vami uvidíte krásnu tatranskej prírody a v diaľke mestá a dedinky tohto kraja.

V lone tatranskej prírody

Tip do Tatier: Najvyššie položený hotel na Slovensku Foto: Horský hotel Sliezsky dom

Po pár minútach jazdy autom prídete priamo pred hotel, vedľa ktorého sa nachádza Velické pleso, zastávka mnohých turistov. Hotel bol v roku 2011 po rekonštrukcii znova otvorený a ponúka naozaj nadštandardné ubytovanie s výhľadom na tatranské štíty, či prírodu po nimi, priamo z okna izby. Na výber máte klasické dvojlôžkové izby, apartmány, ale aj rodinné mezonety.

Na výber je ešte jedna možnosť – prespať v 9-miestnej turistickej izbe. Skvelý tip pre viacčlennú partiu milovníkov hôr. Doma nemusíte nechať ani svojho štvornohého miláčika, keďže v hoteli sú vítaní aj títo hostia. Hotel ponúka reštauráciu so skvelým jedlom, ktoré si môžete vychutnať, ak počasie dovolí, z letnej terasy s nádherným výhľadom na krajinu. Po celodennej túre sa zas môžete zrelaxovať vo wellnesse s výhľadom na Velické pleso.

Túry na všetky svetové strany

Vďaka svojej polohe je hotel obľúbeným východiskovým miestom pre nenáročné túry a prechádzky. Za hodinku sa z tohto miesta dostanete na Batizovské pleso, ktoré sa nachádza vo výške 1884 metrov nad morom. Odtiaľ môžete pokračovať smerom na Vyšné Hágy alebo do Sedla pod Ostrvou. Ak pôjdete smerom na východ, po Tatranskej magistrále sa príjemnou asi dvojhodinovou nenáročnou túrou dostanete na Hrebienok a pokračovať môžete do Starého Smokovca, či Tatranskej Lomnice.

Tip do Tatier: Najvyššie položený hotel na Slovensku Foto: autor

Kto má však dostatok síl a odhodlanie, pre neho je výzvou výstup na Gerlachovský štít, najvyšší vrch Slovenska. Ale pozor! Počas celého roka môžete na Gerlach vystúpiť len s vysokohorským vodcom. V lete môže jeden vodca zobrať so sebou troch turistov, v zimných mesiacoch len dvoch. Ak si plánujete výstup na tento štít, odporúčame si horského vodcu včas objednať. Ceny za služby horského vodcu sa pohybujú okolo 300 eur.

Z histórie hotela

Prvá kamenná budova na mieste dnešného hotela stála už v roku 1871. O tri roky neskôr ju však zmietla snehová lavína a neskôr ju nahradila prízemná novostavba s ôsmimi izbami. Kuriozitou je, že súčasťou bola aj maštaľ pre dve kravy, ktoré prevádzku zásobovali čerstvým mliekom. Na začiatku 20. storočia bola pôvodná chata rozšírená a poskytovala kapacitu 40 lôžok, pričom hostia sa tu mohli ubytovať od 15. júna do 15. septembra. Počas prvej svetovej vojny slúžil hotel ako výcvikové stredisko horských vojenských oddielov.

Tip do Tatier: Najvyššie položený hotel na Slovensku Foto: autor

Velická dolina získala rokmi na obľube a tak v roku 1959 prešiel hotel opäť ďalšou rekonštrukciou. Pribudla teplá a studená voda, elektrina a ústredné kúrenie. O tri roky neskôr však hotel z dôsledku rozsiahleho požiaru vyhorel. Na svoje sprevádzkovanie si hoteloví hostia museli počkať až do roku 1968. V tom čase mal nový Sliezsky dom kapacitu 130 lôžok, neskôr sa zvýšila až na 148 lôžok.

Roky nechali stopy aj na hoteli a tak bola nevyhnutá jeho ďalšia obnova. V roku 2011 bol hotel znova otvorený pre verejnosť ako najvyššie položený horský hotel s komplexnou ponukou služieb pre individuálnych aj firemných klientov. Exteriér aj interiér hotela si zachovali tradičný tatranský štýl. Hotel za roky existencie navštívili tisíce turistov a napríklad v roku 1995 privítal aj vtedajšieho pápeža Jána Pavla II., ktorý počas svojej návštevy vysvätil drevený kríž. Ten je na jeho počesť dodnes osadený nad Sliezskym domom.

, , ,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár