Mnoho z nás „zdedí“ problémy so zrakom už v mladom veku. Alebo si ho skazí neustálym pozeraním do monitora. Bohužiaľ, vo svete moderných technológií, sa zdravotným problémom so zrakom nie vždy dokážeme vyhnúť…
Práve preto by sme si svoj zrak mali chrániť a starať sa oň rovnako ako sa staráme o iné časti tela.
Čo preto robiť?
To, že fajčenie je jedným z faktorov, ktorý zvyšuje ochorenie zraku, asi nemusíme hovoriť… Ale pridávame aspoň pár rád, ako sa o starať o oči:
- Skúste dodržiavať vzdialenosť od monitoru približne 60 cm.
- Nezabúdajte žmurkať. Oči sa tým čistia a zvlhčujú.
- Takisto je vhodné mať po ruke umelé slzy.
- Pravidelne zaostrujte na vzdialené predmety.
- Gúľajte očami.
- Zatvorte oči na pár sekúnd a potom ich otvorte. Opakujte toto cvičenie niekoľkokrát.
- Odvracajte zrak od monitoru a zahľaďte sa iným smerom.
Rovnako je dôležitá aj strava – máme tým na mysli pestrú a vyváženú stravu.
Dbajte na dostatočný príjem vitamínu A, ktorý je dôležitý pre videnie v noci a v zhoršených svetelných situáciách. Preto je dobré konzumovať mrkvu, pečeň, maslo či marhule.
Luteín zas pomáha ako ochrana proti prílišné svetlu. Nájdete ho v špenáte, mangolde, cukete, brokolici ale aj v pistáciových orieškoch.
Šošovky sú populárne viac v lete ako v zime
Hlavne v lete je toho slnečného žiarenia viacej, ako v zime. Hoci aj v zimnom období, najmä pri zasneženej krajine, používame slnečné okuliare. Okuliare nahrádzame šošovkami. Aké šošovky sú najvhodnejšie?
Všetko závisí od toho, ako často ich budete používať. Ak je to raz až dvakrát do týždňa, sú pre vás najvhodnejšie jednodenné kontaktné šošovky. Výhodou je, že pri tomto type nepotrebujete žiaden roztok ani púzdro. Aj riziko infekcie je oveľa nižšie ako pri iných druhoch kontaktných šošoviek.
Pokiaľ ich využívate častejšie ako dvakrát do týždňa alebo ich striedate pravidelne s okuliarmi, v tom prípade je lepšie zvoliť dvojtýždňové alebo mesačné šošovky. Tu je zas výhodou cena, pretože sú lacnejšie ako jednodenné šošovky.
Najdôležitejšie je pri nosení šošoviek dodržiavať zvýšenú hygienu. Vždy je dôležité mať dôkladne umyté ruky (najlepšie je používať neparfumované alebo antibakteriálne mydlo). Tiež je vhodnejší uterák, ktorý nepúšťa drobné vlákna. Samozrejmosťou je čerstvý roztok na dezinfekciu šošoviek. Ním pretrite každú šošovku a vložte do vopred vyčisteného puzdra. Odporúča sa ho pravidelne meniť, aspoň raz za mesiac.
A samozrejme nesmieme zabúdať na pravidelnú kontrolu očí každého polroka.