Platba kartou na dovolenke

Okrem malej hotovosti by sme mali mať so sebou debetnú, či kreditnú kartu. Kým prvou z nich platíme vlastnými peniazmi, kreditná karta predstavuje čerpanie úveru.

Leto sa nezadržateľne blíži a s ňou aj rozhodnutie, kde strávime našu dovolenku. Ponuky cestovných kancelárií sú bohaté, avšak okrem výberu dovolenky musíme myslieť aj na to, ako budeme v našej vysnívanej destinácii platiť za rôzne atrakcie, či služby navyše. Nikdy nie je na škodu mať pri sebe menší obnos v hotovosti. Ak ideme do krajín, kde sa platí eurom, napríklad Španielsko alebo Taliansko, touto otázkou sa ani nemusíme zaťažovať. Ak chcete stráviť dovolenku v krajinách ako Chorvátsko, či Turecko, banky ponúkajú v rámci svojich zmenárenských služieb výmenu eur na príslušnú domácu menu.

Kreditná vs debetná karta
Kreditná vs debetná karta

Debetná vs. kreditná karta

Mať však veľké množstvo hotovosti môže byť dosť riskantné a preto dnes bežne využívame aj v zahraničí platby bankovými kartami. Ponúk je viacero, musíme si však vybrať tú, ktorá je pre nás najlepšia a najmenej finančne náročná.

V našich peňaženkách nájdeme dva druhy kariet – debetné a kreditné. Ktorá je pre nás na dovolenke najvýhodnejšia? Debetnú kartu ponúkajú banky v rámci balíka služieb k nášmu bankovému účtu. Ak ňou platíme, míňame vlastné peniaze, ktoré na účte máme. Alebo môžeme čerpať kontokorentný úver, teda laicky povedané ísť do mínusu na účte, ak nám banka takúto službu ponúka.

Naopak, kreditnú kartu nám banka nedá automaticky, ale pre jej získanie musíme splniť určité podmienky. Banky sa môžu pýtať, ako dlho sme zamestnaný, aký máme príjem alebo si nás môžu preklepnúť v úverovom registri. Ide teda o úver, ktorý musíme splatiť. Treba si však uvedomiť, že úrok je častokrát vyšší, ako sú úroky pri spotrebných úveroch. Systém kreditných kariet je nastavený tak, že po skončení príslušného mesiaca nám banka pošle výpis, koľko sme z kreditky minuli. Ak dlžnú čiastku zaplatíme v stanovenom termíne, úroky neplatíme. Finančné ústavy zvyčajne ponúkajú bezúročné obdobie od 35 do 55 dní. Ak dovtedy dlžnú čiastku nezaplatíte, banka Vám k nej priráta úrok až do doby, kedy minutú sumu nevrátite.

Ako ušetriť na poplatkoch v zahraničí
Ako ušetriť na poplatkoch v zahraničí

Ako ušetriť na poplatkoch v zahraničí

Ak sa nám na dovolenke minula hotovosť, pri výbere z bankomatu v zahraničí by sme mali zásadne používať debetnú kartu. Poplatok za výber hotovosti pomocou tejto karty je niekoľkonásobne nižší, ako keď keby sme si hotovosť vyberali kreditkou. Kreditka je totiž úver a od momentu, aby si hotovosť vyberieme, začíname platiť aj úroky.

Pred cestou do zahraničia by sme si mali v našej banke aj overiť, či je členom medzinárodnej siete bánk. Napríklad Tatra banka patrí do skupiny Raiffeisen Bank International, ČSOB banka patrí do skupiny KBC, Slovenská sporiteľňa patrí do siete Erste a VÚB banka Intesa Saopaolo. Ak si budeme vyberať hotovosť z bankomatu zahraničnej banky, poplatok za výber bude nižší alebo dokonca nám bude úplne odpustený.

Výber hotovosti z bankomatu alebo niekedy aj platenie v obchode v zahraničí pomocou karty má ešte jeden háčik. V krajinách, kde sa neplatí eurom, musí banka prepočítať vyberanú sumu z bankomatu alebo platenú sumu v obchode v domácej mene príslušným kurzom na eurá. Po tom, čo kartu vložíme do bankomatu alebo POS terminálu, dostaneme na výber. Buď nám bude príslušná suma prepočítaná kurzom miestnej banky alebo platbu urobíme bez prepočtu, teda bez konverzie. Skúsenosti hovoria jasne. Vybrať by ste si mali druhú možnosť a prepočet nám urobí naša banka, v ktorej máme vedený účet a to oveľa výhodnejším kurzom.

Aké karty mať so sebou?

Banky ponúkajú platobné karty od rôznych spoločností. Kým v Európe môžeme bežne používať karty od spoločností MasterCard, Maestro, či Visa, na dovolenke v zámorí, či v Ázii môžeme siahnuť aj po kartách American Expres a Diners Club.

V zahraničí je dobré mať pri sebe dve karty. A to nielen pre prípad, že jednu stratíme alebo napríklad si ju zablokujeme v bankomate. Odporúčania skúsených dovolenkárov hovoria, že jedna z kariet by mala byť embosovaná. Bankové karty okrem toho, že môžu byť debetné alebo kreditné, môžu byť aj embosované alebo neembosované (tzv. elektronické). Embosovaná karta je taká, ktorá má vystúpené písmená a číslice a v zahraničí je hotelmi či obchodníkmi viac akceptovateľná. Navyše, ak si plánujete požičať auto, servisy si od nás budú žiadať buď kreditnú alebo debetnú embosovanú kartu.

, , , ,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár