Spoločnosť EY vyhlasuje ďalší ročník súťaže EY Podnikateľ roka. Víťaz súťaže sa zaradí do medzinárodného spoločenstva najlepších podnikateľov a v júni 2022 bude reprezentovať Slovensko na svetovom finále súťaže v Monte Carle.

Poslaním samotnej súťaže je predstaviť verejnosti výnimočné podnikateľské príbehy, ktoré môžu byť vzorom pre mladých, začínajúcich podnikateľov. Odoslať prihlášku je možné do 30. novembra 2021, pričom môže byť nominovaný podnikateľ – fyzická osoba, vlastník alebo spoluvlastník obchodnej spoločnosti, ktorý má rozhodujúci vplyv na jej riadenie a ktorý aktívne pôsobí v jej vedení. Nominovať podnikateľa do súťaže môže ktokoľvek, napríklad aj jeho kolega, zákazník, zamestnanec alebo príbuzný, najlepšie prostredníctvom nominačného formulára na stránkach www.eypodnikatelroka.sk alebo emailom eypodnikatelroka@sk.ey.com.

„Dlhodobým cieľom súťaže EY Podnikateľ roka je oceniť úspešných slovenských podnikateľov, ukázať širokej verejnosti pozitívne príklady a inšpirovať všetkých, ktorí majú chuť a odvahu začať podnikať,“ hovorí Marián Bíž, vedúci partner spoločnosti EY v Slovenskej republike a dodáva: „chcel by som vyzvať všetkých podnikateľov, ktorí svojou poctivou prácou vybudovali úspešné spoločnosti, aby sa do súťaže prihlásili. Zároveň sa obraciam na širokú verejnosť: Nominujte podnikateľa, ktorého si vážite, aby sa o ňom mohli dozvedieť aj ostatní a inšpirovať sa jeho podnikateľským príbehom. V týchto dňoch a mesiacoch potrebujeme, ešte viac ako zvyčajne, ukázať pozitívne podnikateľské vzory, ktoré dávajú slovu podnikateľ ten správny význam.“

Minuloročným slovenským podnikateľom roka sa stal Michal Meško, spolumajiteľ spoločnosti Martinus. „Ak je pre športovca jednou z hlavných udalostí jeho kariéry olympiáda, pre podnikateľov to môže byť súťaž EY Podnikateľ roka. Za tie roky pomohla priniesť nespočetné množstvo úspešných príbehov firiem, ich zakladateľov, majiteľov aj lídrov – po svete i na Slovensku. Bolo mi cťou zúčastniť sa uplynulého ročníka súťaže a už teraz trošku závidím všetkým, ktorí sa do toho pustia a ešte ich to všetko len čaká, “ povedal Michal Meško o súťaži.

V celosvetovom finále zvíťazil juhokórejský podnikateľ JungJin SEO, čestný predseda predstavenstva juhokórejskej skupiny Celltrion. Za takmer 20 rokov od jej založenia sa spoločnosti podarilo naplniť svoju ambíciu, ktorou je zlepšovať podmienky zdravia a blahobytu pre všetkých vyvíjaním prelomových liekov na liečbu autoimunitných ochorení, rôznych foriem rakoviny a najnovšie aj COVID-19. Spoločnosť, ktorú JungJin založil spolu so svojimi piatimi kolegami, sa rozrástla a v súčasnosti zamestnáva viac než 2 100 ľudí. Disponuje povoleniami na predaj vo viac než 90 krajinách a jej tržby presiahli 1,69 mld. USD.

Porota sa riadi medzinárodne platnými pravidlami EY. Proces hodnotenia je komplexný a zohľadňuje okrem ekonomických údajov aj osobnosť súťažiaceho, jeho podnikateľský príbeh, stratégiu, medzinárodné pôsobenie a podobne. Porotcovia sa tak okrem iného zamerajú na podnikateľského ducha nominovaného, jeho čestnosť a poctivosť či spoločensky prospešné aktivity.

„Slovensko budúcnosti vidíme ako moderné, úspešné a zelené. S rastúcou ekonomikou aj zamestnanosťou a so zlepšujúcim sa podnikateľským prostredím. Ako moderný a zodpovedný líder pre život a podnikanie sme našim firemným klientom v uplynulom roku priniesli digitálne novinky, ktoré im pomohli prekonať aj krízové obdobie. Sme hrdí na to, že už po druhý krát môžeme byť exkluzívnym partnerom súťaže EY Podnikateľ roka, ktorá oceňuje úspešných, pracovitých a inšpiratívnych podnikateľov. Pretože aj takýto ľudia spoluvytvárajú budúcnosť, na ktorú sa môžeme všetci tešiť,“ povedal Norbert Hovančák, člen predstavenstva zodpovedný za firemné bankovníctvo a finančné trhy Slovenskej sporiteľne.

Súťažné kategórie

Súťaží sa v kategóriách EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky, EY Technologický podnikateľ roka a EY Začínajúci podnikateľ roka. O titul EY Začínajúci podnikateľ roka sa môže uchádzať každý účastník súťaže, ktorý podniká minimálne 2 roky a nie viac ako 5 rokov. Meno držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2021 bude spolu s víťazmi v ďalších kategóriách vyhlásené vo marci 2022.

Víťaza vyberá nezávislá porota zložená predovšetkým z predchádzajúcich víťazov súťaže a podnikateľa posudzuje podľa medzinárodne jednotných kritérií. Nezaujímajú ju len finančné výsledky firmy, ale hlavne zaujímavé podnikateľské príbehy, ktoré sú inšpiráciou a vzorom pre ostatných. Proces hodnotenia je zameraný aj na osobnosť súťažiaceho, jeho čestnosť, stratégiu či spoločensky prospešné aktivity. V súčasnosti sa ako jediná svetovo uznávaná súťaž svojho druhu pravidelne vyhlasuje v 60 krajinách na šiestich kontinentoch. Na Slovensku sa súťaž koná od roku 2006.

Porota súťaže EY Podnikateľ roka 2021

Michal Meško, predseda poroty, Martinus s.r.o., EY Podnikateľ roka 2020
Juraj Habovštiak, MTS, spol. s r.o., EY Podnikateľ roka 2019
Šimon Šicko, Pixel Federation, s.r.o., EY Podnikateľ roka 2018
Michal Weis, IBL Software Engineering, spol. s r.o., EY Podnikateľ roka 2017
Jozef Klein, Asseco Central Europe, a.s., EY Podnikateľ roka 2016
Patrick Hessel, c2i s.r.o, EY Podnikateľ roka 2015
Eva Stejskalová, MicroStep, EY Podnikateľ roka 2014
Vladimír Šrámek, DECODOM, EY Podnikateľ roka 2013
Ľuboš Fellner, BUBO Travel agency, EY Podnikateľ roka 2011
Tomáš Bel, EXIsport, EY Podnikateľ roka 2010
Michal Štencl, Sygic, EY Podnikateľ roka 2009
Peter Zálešák, NAY, EY Podnikateľ roka 2008
Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO
Norbert Hovančák, Slovenská sporiteľňa, a.s., exkluzívny partner súťaže
Partneri súťaže EY Podnikateľ roka 2021

Exkluzívnym partnerom súťaže je Slovenská sporiteľňa, generálnymi partnermi sú spoločnosti Corwin a spoločnosť SAP Slovensko, partnerom súťaže je Slovanet. Automobilovým partnerom súťaže je BMW a imidž partnerom značka Marco Mirelli. Mediálnymi partnermi sú denníky Hospodárske noviny a SME, týždenník Trend, mesačník Forbes, Rozhlas a televízia Slovenska, TA3 a portál startitup.sk.

Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár