Stres, veľa práce, termíny, ktoré sme vlastne už ani nestihli. Každý z nás zažil podobné situácie azda veľakrát. Aj keď sa požiadavky na výkon zamestnancov neustále zvyšujú, moderne riadené spoločnosti nezabúdajú na zdravie svojich ľudí. Pozreli sme na to, čo niektoré slovenské firmy ponúkajú ako benefity v oblasti zdravého životného štýlu a zdravého stravovania.

Nielen tvrdá práca, ale aj šport a zabáva vo firme

Jedzme zdravo

Z odpovedí, ktoré sme dostali do redakcie portálu urbanfit.sk vyplýva, že firmám záleží na zdraví ich zamestnancov. Z oblastí, ktoré dominujú a ktoré sú jednoznačne podporované v rámci zdravého životného štýlu, patrí jedlo a všetko s ním súvisiace. „V mBank pravidelne organizujeme workshopy. Napríklad v marci to bolo z oblasti zdravej výživy, výživy pre mozog, ako si nájsť čas na prípravu zdravého jedla, či aké potraviny sú dobré pre detox,“ povedala Kristína Gáliková z internetovej banky mBank. Kým vy si môžete vychutnať účet zdarma od tejto internetovej banky, jej zamestnanci si na konci každého mesiac vychutnajú Fresh Day. „Zamestnanci si nájdu v kuchynke čerstvé ovocie, zeleninu, bezlaktózové mlieko, sójové, mandľové, či kokosové drinky,“ doplnila Gáliková. V apríli si zas jej zamestnanci mohli vyskúšať degustáciu zdravých štiav z čerstvého ovocia a zeleniny.

Obdobne sa o svojich zamestnancov sa stará aj najväčšia maloobchodná sieť na Slovensku. „Obľúbenou sa stala pravidelná ponuka čerstvého ovocia, ktorá je dostupná kolegom na centrále, v sobchodoch i distribúcii,“ povedala pre portál urbanfit.sk Lucia Poláčeková, PR manažérka pre Tesco SR.

O doplnenie vitamínov, či produkciu endorfínov sa u svojich zamestnancov starajú aj v O2 Slovakia. „Čerstvé ovocie na pracovisku, či športové hry pre všetkých zamestnancov sú už štandardom, zdravý životný štýl však vnímame predovšetkým ako súčasť work-life balance filozofie, ktorú sa snažíme podporovať otvorenou firemnou kultúrou a cez firemné benefity,“ povedala Teraza Molnár, hovorkyňa O2 Slovakia.

Informácie o zdraví či fit recepty

Pre tých, ktorí sa zdravotnému životného štýlu venujú aktívne aj doma, pripravujú firmy viacero zaujímavých aktivít. Napríklad v mBank organizujú druhý ročný mBank challange. „Ide o zdieľanie fotiek zdravého jedla a zdravých receptov, pričom fotka s najväčším počtom lajkov vyhráva,“ vysvetľuje Gáliková. Firma pripravila aj špeciálnu sekciu na intranete, kde sa zamestnanci dozvedia všetky novinky, majú možnosť zdieľať vlastné inšpirácie, recepty, fotky zo športových aktivít a nájdu tam rôzne články o zdravej výžive a cvičení.

V poisťovni Generali zas vyčlenili časť interného časopisu pre rubriku Hravo zdravo. „V nej nájdu zamestnanci zdravé tipy prepojené najmä na riziká súvisiace s prácou, napríklad ako správne klimatizovať, tipy pre zdravé oči, keďže väčšina z nás strávi hodiny za počítačom a množstvo iných, užitočných informácií“ povedala Monika Majerčíková, vedúca oddelenia komunikácie poisťovne Generali na Slovensku.

Športom ku zdraviu

Nielen tvrdá práca, ale aj šport a zabáva vo firme

Aj keď vychutnanie si dobrého jedla, určite patrí medzi veľmi obľúbené aktivity mnohých ľudí, v slovenských firmách sa nezabúda ani na športovanie. A to v akejkoľvek podobne, či už ide o podporu individuálnych športových aktivít alebo o podporu súťaživosti v rámci kolektívov firmy. „U nás máme silnú komunitu športovcov a radi ju podporíme v ich aktivitách v rámci interného projektu Športové tímy, kde finančne podporujeme ich účasť napríklad na rôznych behoch alebo futbalových a volejbalových turnajoch,“ doplnila Majerčíková z poisťovne Generali.

Najväčší súkromný zamestnávateľ na Slovensku, Volkswagen Slovakia, podľa slov hovorcu spoločnosti Michala Ambroviča aktívne podporuje zdravie a zdravý životný štýl svojich zamestnancov. O zdravý životný štýl zamestnancov sa firma stará prostredníctvom programu Go FIT. „Spoločnosť organizuje motivačné športové tréningy, prednášky o zdravej strave, edukačné preventívne podujatia a vyšetrenia, napríklad vyšetrenie materských znamienok dermatoskopom, meranie hustoty kostí a aj mnohé iné.“ Každý zamestnanec pritom dostáva počas roka obsiahly vitamínový balíček.

A ako zlepšuje Železničná spoločnosť Slovensko zdravie napríklad vlakvedúcich, či rušnovodičov? To bola otázka pre riaditeľa odboru komunikácie a hovorcu spoločnosti Tomáša Kováča. „ŽSSK v spolupráci s odborovými organizáciami realizuje najmä jednorazové športové aktivity, na ktorých sa zúčastňujú okrem našich aj zamestnanci ostatných železničných spoločností,“ povedal Kováč. Firma tiež vytvára podmienky na organizovanie súťaží, v rámci ktorých sa najlepší amatérski športovci môžu kvalifikovať na medzinárodné podujatia.

Zamestnanci spoločnosti Tesco sa môžu zapojiť do aktuálnej kampane Buď.fit, ktorej cieľom je motivovať kolegov k starostlivosti o svoje zdravie a správnu životosprávu. „Súčasťou kampane sú rôzne športové aktivity, interné súťaže, akými sú meranie krokov, či najazdených kilometrov na bicykli, zdieľanie zdravých receptov na webovej stránke pre kolegov, či rubrika s výživovým poradcom, ktorý sa zaoberá otázkami, akými sú zdravé stravovanie, či ako úspešne prestať fajčiť.,“ doplnila Poláčeková.

Nielen tvrdá práca, ale aj šport a zabáva vo firme

Kampane a súťaže sa v O2 Slovakia snažia prepájať s aktuálnym dianím, či aktivitami firmy v oblasti sponzoringu. „Momentálne sa napríklad zapájame do iniciatívy Do práce na bicykli a v rámci nášho partnerstva s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha majú zamestnanci možnosť získať športové krúžky aj pre základné školy svojich detí,“ povedal Molnár. V O2 je aj množstvo priaznivcov behu, a preto spoločnosť už niekoľko rokov uhrádza štartovné na najpopulárnejších bežeckých podujatiach po celom Slovensku, či už v tímových disciplínach pod hlavičkou spoločnosti alebo individuálne.

Železničná spoločnosť Slovensko sa aktívne zapája taktiež do športových kampaní, ktoré priamo neorganizuje. Tento rok sa už po druhýkrát zúčastňuje súťaže „Do práce na bicykli“, ktorej cieľom je nielen podporovať zdravý životný štýl, ale aj šetriť životné prostredie. O aktuálnom ročníku kampane sme sa vás už informovali na našom webe. „Kým v roku 2017 si naši zamestnanci ako debutanti vybojovali skvelé piate miesto, tentoraz nastavili latku vysoko už pri samotnej registrácii a s bilanciou 262 prihlásených jednotlivcov v 76 tímoch dokonca prepísali históriu súťaže v počte zaregistrovaných účastníkov,“ doplnil Kováč zo ŽSSK.

Odborná pomoc na pracovisku

Ako však správne sedieť pri počítači? Čo robiť, ak nás z práce pri počítači, či z umelého osvetlenia, bolia oči? V Generali ponúkajú zamestnancom každoročne aj Deň zdravia. Podľa Majerčíkovej, vedúcej oddelenia komunikácie poisťovne, nechýba na ňom edukatívna časť programu v podobe prednášok a workshopov na aktuálne témy, napríklad zdravého chrbta, zdravej stravy, či ako bojovať proti stresu. „Myslíme aj na prevenciu a počas tohto dňa si môžu dať zamestnanci odborníkmi zmerať rôzne parametre zdravia. Môžu si dať skontrolovať znamienka, zrak, tlak alebo level stresu,“ doplnila Majerčíková. Navyše, zamestnanci môžu počas pracovnej doby využiť na oddych a regeneráciu Relax zóny, ktoré boli pre nich vytvorené v priestoroch firmy a v ktorých majú k dispozícii aj masážne kreslá.

Nielen tvrdá práca, ale aj šport a zabáva vo firme

V mBank zas mali tento rok workshop s názvom Healthy office, kde sa zamestnanci dozvedeli informácie o správnom sedení za počítačom, usporiadaní pracovného miesta, či vyskúšali si cviky pre zdravú chrbticu.

Širokú ponuku zdravotníckych služieb na pracovisku majú zamestnanci bratislavského Volkswagenu, ktorí majú k dispozícii až dve zdravotné strediská. V nich sa nachádzajú ambulancie všeobecného lekára pre dospelých, odborné ambulancie urológie, gynekológie, sonografie, či lekáreň. Spoločnosť zabezpečuje pre svojich zamestnancov aj široký zdravotný program Check up. „Ide o komplexné preventívne lekárske vyšetrenie zahŕňajúce širšie laboratórne vyšetrenia krvi, funkčné vyšetrenie pľúc, zraku a sluchu, rehabilitačné vyšetrenie, elektrokardiogram a po 40. roku života i preventívne vyšetrenie prítomnosti krvi v stolici. Každý zamestnanec má nárok na Check up vyšetrenie raz za dva roky,“ doplnil Ambrovič z Volkswagen Slovakia. Zamestnanci firmy majú možnosť tiež navštevovať preventívno-liečebný rehabilitačný program. Ďalšou výhodou je zubná ambulancia, v ktorej majú výkony dentálnej hygieny hradené priamo zo sociálneho fondu.

Dovolenka navyše, či karta do fitka

Okrem toho, že zamestnanci môžu využiť množstvo firemných aktivít, niektoré spoločnosti ponúkajú v rámci podpory zdravia aj finančné benefity. „Zamestnancom ponúkame napríklad preplácanie PN-ky v plnej výške alebo O2 Prázdniny, teda neobmedzený počet dní plateného voľna aj po vyčerpaní dovolenky. Sme totiž presvedčení, že pre fyzickú aj psychickú kondíciu zamestnanca je najdôležitejšia možnosť optimálne prepojiť prácu so súkromnými potrebami a rodinným životom,“ povedala Molnár z O2 Slovakia.

V Generali, či Tescu, ale aj v O2 môžu zamestnanci v rámci ďalších benefitov využiť Multisport kartu. „Kartu môžu ľudia využiť na rôzne športové a rekondičné aktivity, ktoré preferujú vo voľnom čase a v ktorých si môžu napokon zmerať sily, či si len tak rekreačne zašportovať, na každoročnom Tesco evente koncom leta“ doplnila Poláčeková zo spoločnosti Tesco. Rovnakú športovú kartu dostávajú aj zamestnanci poisťovne Generali, ktorí na ňu získajú finančný príspevok. „Vďaka nej môžu zamestnanci vo voľnom čase navštevovať veľké množstvo športových zariadení na celom Slovensku, môžu tak ísť napríklad do fitnes centra, na jógu, na plaváreň alebo si zahrať bedminton,“ povedala Majerčíková z poisťovne

, ,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár