Máte doma „čerstvého dospeláka“ a chcete mu dopriať úžasné leto? Európska komisia pripravila v rámci Európskeho roka kultúrneho dedičstva práve pre 18-ročných mladých ľudí možnosť cestovať po členských krajinách a spoznávať kultúrnu rozmanitosť Európy. Práve oddnes od 12 hodiny do 26. júna do 12-tej hodiny stredeurópskeho času môžu mladí ľudia požiadať o cestovný poukaz zadarmo. Cestovať budú môcť na poukaz v rámci iniciatívy DiscoverEU od júla do októbra a mladí ľudia tak budú môcť nadviazať nové priateľstvá a získať pocit európskej identity.

„DiscoverEU ponúka mladým ľuďom vynikajúcu príležitosť na objavovanie Európy na cestách a osobne. To nemôže nahradiť nijaká kniha či dokument. Som presvedčený, že táto skúsenosť povedie k pozitívnym zmenám – tak pre mladých účastníkov, ako aj pre komunity, ktoré navštívia,“ povedal komisár kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics. Na cestovný lístok od Európskej únie bude môcť toto leto cestovať až 15-tisíc mladých ľudí, pričom pre Slovensko je predbežne vyčlenených 159 lístkov.

Mladí pocestujú po Európe zadarmo

Po celej Európe sa v rámci roka kultúrneho dedičstva bude konať aj mnoho podujatí, na ktoré sa mladí ľudia môžu dostať práve cestovným lístkom od Európskej komisie. Ten môžu využiť najmä na cestu vlakom, pričom sa budú dať využiť aj alternatívne spôsoby dopravy, ako sú autobusy alebo trajekty. Aby sa nezabudlo ani na mladých, ktorí žijú v odľahlejších kútoch Únie, či na ostrovoch, pre nich bude povolená cesta aj lietadlom.

Ako sa prihlásiť

Stačí si kliknúť na stránku Európskej komisie venovanú tejto iniciatíve a poskytnúť osobné údaje a zároveň aj informácie o ceste, na ktorú sa chcete vybrať. Má to však háčiť – budete musieť vedieť odpovedať na päť kvízových otázok, ktoré súvisia s Európskym rokom kultúrneho dedičstva, iniciatívami Únie pre mladých ľudí a blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu. Ak si nebudete vedieť poradiť, pomôžu vám stránky Európskej únie. Na konci budú musieť odpovedať na ďalšiu otázku o tom, koľko mladých ľudí sa podľa nich bude uchádzať o poukaz v rámci tejto iniciatívy.

Prihlásiť sa môžeš len vtedy, ak:

  • máš 18 rokov k 1. júlu 2018 (t. j. tvoj dátum narodenia je v období od 2. júla 1999 do 1. júla 2000 vrátane),
  • máš občianstvo jedného z 28 členských štátov Európskej únie,
  • vyplníš číslo preukazu totožnosti alebo cestovného pasu v online prihláške,
  • cestu začneš v jednom z 28 členských štátov EÚ,
  • cestu plánuješ začať medzi 9. júlom a 30. septembrom 2018,
  • chceš cestovať najmenej 1 deň a najviac 30 dní,
  • chceš cestovať aspoň do 1 krajiny a najviac 4 zahraničných destinácií v rámci EÚ,
  • sa chceš stať ambasádorom iniciatívy DiscoverEU.

Uchádzať sa mladí ľudia môžu ako jednotlivci alebo ako skupina najviac piatich osôb. Pre skupiny je potrebné vymenovať vedúceho skupiny. Vedúci skupiny vyplní prihlášku, kvíz a odpovie na prémiovú otázku. Pri podávaní prihlášky dostane vedúci skupiny kód, ktorý by mal potom poskytnúť ostatným členom skupiny, aby sa mohli prihlásiť. Na základe kódu poskytnutého vedúcim skupiny sa môžu ostatní členovia skupiny zaregistrovať online a vyplniť svoje osobné údaje. Všetci členovia skupiny musia mať takisto 18 rokov.

Na základe odpovedí kvízu a prémiovej otázky potom Európska komisia vyberie účastníkov, ktorí sa musia na cestu vydať od 9. júla do 30. septembra tohto roku. Cestovať môžu pritom až 30 dní a navštíviť štyri zahraničné destinácie.

, ,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár