Lietanie už dávno nie je len výsadou bohatých ľudí. Krajiny strednej Európy už niekoľko rokov zaznamenávajú na svojich letiskách nárasty pasažierov a každý rok prepisujú historické tabuľky.

Naši severní susedia prepravili vlani leteckou dopravou okolo 46 miliónov pasažierov, čo je o 15 percnet viac ako v roku predtým. Najviac, až o viac ako štvrtinu sa zvýšil počet pasažierov regionálnych letísk v mestách Poznaň, Katovice, Bydgošč. Na najväčšom letisku Frederyka Chopina vo Varšave bolo odbavených 17,8 milióna cestujúcich, o 13 percent viac rok predtým. A práve tu sa tak objavili problémy s priepustnosťou. Z tohto dôvodu sa, napriek rozhodnutiu o výstavbe úplne nového Centrálneho komunikačného letiska v Baranowe približne 40 km od Varšavy, plánuje rozšírenie existujúceho letiska. Dôvodom je aj fakt, aby poľský národný letecký prepravca LOT mohol rozvíjať svoju ambicióznu sieť spojení. Jeho novými destináciami sú napríklad Los Angeles, Miami, Bejrut, Peking, Tokio, Singapur.

Pokiaľ hovoríme o leteckých spojeniach, zlou správou, týkajúcou sa však leteckej spoločnosti Wizzair, je zrušenie leteckého spojenia Bratislava – Varšava od októbra minulého roka. Namiesto neho boli však spustené linky Viedeň – Varšava a Viedeň – Gdaňsk. O výsledkoch poľských letísk za minulý rok portál urbanfit.sk informovalo Veľvyslanectvo Poľskej republiky na Slovensku.

Bratislavské letisko malo historicky najlepší rok

Najväčšie slovenské letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo vlani najvyšší počet cestujúcich vo svojich dejinách. V roku 2018 odbavilo spolu na prílete a odlete 2 292 712 cestujúcich, čo je najvyšší ročný počet cestujúcich od vzniku letiska v roku 1951, teda za celých 67 rokov existencie letiska. Je to zároveň nárast až o 18 percent oproti r orku 2017.

Poľským i slovenským letiskám sa vlani darilo

Prekonaný tak bol i doterajší rekord z roku 2008, keď bolo vybavených 2 218 545 pasažierov. „V celej histórii letiska sa doposiaľ dvojmiliónovú hranicu cestujúcich podarilo dosiahnuť len dvakrát – v rokoch 2007 a 2008. A v roku 2018 sme ju nie len že opäť dosiahli, ale navyše s počtom takmer 2,3 milióna cestujúcich i výrazne prekonali,” zhodnotil predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas roka 2018 sa na bratislavskom letisku uskutočnilo 30 366 letov (spolu odletov i pristátí), čo je nárast o 11 percent oproti predchádzajúcemu roku. Najviac cestujúcich cestovalo v roku 2018 letecky z Bratislavy pravidelnými linkami do destinácií Londýn (Stansted a Luton), Dublin, Moskva, Miláno, Skopje a z nich do Bratislavy. Počas letnej dovolenkovej sezóny cestovalo charterovými linkami najviac cestujúcich do destinácií Antalya v Turecku, Hurghada v Egypte, Solún v Grécku, Monastir v Tunisku, či Burgas v Bulharsku. Najväčším dopravcom v Bratislave je naďalej Ryanair, nasleduje za ním Wizz Air, Smartwings, Pobeda, Air Cairo a flydubai.

Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár