Pozvanie festivalu Viva Musica! prijali aj britský violončelista Peter Gregson a islandský klavirista Víkingur Ólafsson, ktorí sa v lete predstavia po prvýkrát slovenskému publiku. Ich koncerty doplnia tohtoročný pestrý program festivalu.

Tvorba britského violončelistu a hudobného skladateľa Petra Gregsona vychádza z klasickej hudby, dôležitú úlohu v nej však zohráva elektronika. Gregson pochádza z Edinburghu a hre na violončele sa venuje od svojich štyroch rokov. Študoval hudbu na Royal Academy of Music v Londýne a hudobné technológie na MIT Media Lab v Cambridge, Massachusetts. Je autorom hudby pre britský film A Little Chaos (V kráľových záhradách), za ktorú získal nomináciu na cenu World Soundtrack Awards. Je tiež autorom hudby do videohry Boundless.


Britský violončelista a hudobný skladateľ Peter Gregson

Spolupráca s Hansom Zimmerom, Gabrielom Prokofievom či Edom Sheeranom

So spoločnosťou Hansa Zimmera Remote Control Productions spolupracoval na viacerých filmových a televíznych projektoch (Wonder Woman, Terminátor, Legenda o Tarzanovi či Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu). Ako sólový violončelista nahral hudbu do televízneho seriálu BBC Sherlock či do filmu Mária Magdaléna. Jeho debutový album Terminal vyšiel v roku 2010, nasledovali albumy Lights in the Sky (2014), Touch (2015), Quartets: One a Quartets: Two (2017). Spoločne s britským DJom Gabrielom Prokofievom, vnukom slávneho Sergeja Prokofieva, vytvoril projekt Cello Multitracks. Ako sólový violončelista si zahral aj na albume Eda Sheerana ÷ (Divide) a píše tiež aranžmány pre Rag’n’Bone Man-a.

V rámci Recomposed Series vyšiel v roku 2018 pod hlavičkou Deutsche Grammophon jeho zatiaľ posledný album Bach Recomposed. Dielo je „rekompozíciou“ ikonických Bachových violončelových suít, ktoré sú spracované do verzie pre šesť violončiel a elektroniku. V slovenskej premiére zaznie 25. júla 2019 vo Veľkom evanjelickom kostole v podaní Petra Gregsona a slovenského violončelového ansámblu v zložení Karolína Zivalíkova, Katarína Zajacová, Katarína Kozelková, Andrej Gál Gregor Regeš.

Islandský Glenn Gould

Vďaka vzácnej kombinácii vášnivej muzikality, bravúrnej virtuozity a intelektuálnej zvedavosti patrí islandský klavirista Víkingur Ólafsson, absolvent prestížnej newyorskej Juilliard School, nepochybne k najinšpiratívnejším umelcom súčasnosti. Je čerstvým dvojnásobným držiteľom ceny BBC Music Magazine Awards („Album roka“ a „Najlepší inštrumentálny album“) za album Johann Sebastian Bach (2018, Deutsche Grammophon). The New York Times ho označil za „islandského Glenna Goulda“ a jeden z trackov z tohto albumu zaradil dokonca do svojho zoznamu „Top 25 Classical Music Tracks of 2018“. Pod hlavičkou Deutsche Grammophon vydal tiež svoj debutový album Philip Glass: Piano Works (2016).


Islandský klavirista Víkingur Ólafsson

Spolupracoval s Philipom Glassom aj Björk

V aktuálnej sezóne sa Ólafsson predstaví s Los Angeles Philharmonic v Hollywood Bowl, na koncertoch v USA, Južnej Amerike, Japonsku, Švédsku, v Berlínskej filharmónii, londýnskej Royal Albert Hall (spoločne s Petrom Gregsonom v rámci projektu Bach Evolution) či vo Philharmonie de Paris, kde vystúpi po boku Philipa Glassa v projekte The Piano Etudes. Okrem viacerých súčasných skladateľov, ktorých diela premiéroval, spolupracoval aj s islandskou speváčkou Björk. Na Slovensku vystúpi 16. augusta 2019 vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu. V rámci svojho sólového klavírneho recitálu uvedie diela Debussyho, Rameaua, ale aj kultové Musorgského dielo Obrázky z výstavy.

Viva Musica! festival je už 15. rok neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave

Festival Viva Musica! vznikol v roku 2005 a od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých. Festival má za sebou 14 úspešných ročníkov, v rámci ktorých sa uskutočnilo celkom 395 koncertov a vystúpilo viac ako 385 špičkových umelcov a hudobných zoskupení z celého sveta. Koncerty 15. ročníka festivalu Viva Musica! sa budú konať od 27. júna do 22. augusta 2019 na rôznych miestach v Bratislave.

Prehľad koncertov:

27.6., Stará tržnica – Janoska Ensemble: Revolution

4.7., Stará tržnica – Ólafur Arnalds: re:member

25.7., Veľký evanjelický kostol – Bach Recomposed by Peter Gregson

7.8., Stará tržnica – Nemanja Radulović & Double Sens

16.8., Slovenský rozhlas – Víkingur Ólafsson: Obrázky z výstavy

Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár