Berlín je hlavné mesto Nemecka, ktoré spája históriu s modernou a stretnúť v ňom môžete ľudí z každého kúta sveta. Ponúka historické pamiatky, či príbehy najtemnejších rokov ľudstva i studenej vojny, ale aj miesta hodné 21. storočia.
Berlín je nielen hlavné mesto Nemecka, ale je aj najväčším nemeckým mestom, v ktorom žije takmer 3,7 milióna obyvateľov. Ďalšie tisíce ľudí do neho denno-denne dochádzajú a ulicami mesta sa pohybujú aj tisíce turistov. Dá sa povedať, že ani toto mesto nikdy nespí.
Ako sa dostať do Berlína zo Slovenska
Ale poďme pekne poporiadku. Donedávna bolo možné do Berlína využiť priame letecké spojenie z Bratislavy leteckou spoločnosťou Ryanair. Ak sa chcete vybrať obdivovať najväčšie nemecké mesto, musíte si vybrať lety z Viedne, Budapešti alebo z Krakowa. Lacné letenky si môžete kúpiť online. Kto má viac času, môže využiť vlakové spojenie medzi slovenským hlavným mestom a nemeckou metropolou. Na zahodenie nie je ani cesta autom, pričom z Bratislavy s menšími prestávkami trvá cesta približne osem hodín. Okrem nákladov na pohonné látky budete potrebovať českú diaľničnú známku. Za využívanie diaľnice v Nemecku sa nateraz neplatí.
Po druhej svetovej vojne bol Berlín rozdelený na štyri sektory medzi USA, Veľkú Britániu, Francúzsko a bývalý Sovietsky zväz. Keďže po vojne sa víťazné mocnosti nedohodli na usporiadaní hlavného mesta bývalej Tretej ríše, viac ako 40 rokov ostalo mesto rozdelené. A to platí aj o letiskách. Kým západné mocnosti využívali letisko Berlín-Tagel, bývalá Nemecká demokratická republika využívala letisko Berlín-Schönefeld. A obe letiská fungujú dodnes. Či priletíte na jedno alebo druhé, obe majú vybudované spojenia s centrom mesta pomocou verejnej dopravy. Ak využite vlak, vašim hlavným prestupným bodom sa stane Hauptbahnhof neďaleko centra. Tam môžete pokračovať ďalej cestou metrom, S-bahnom, či autobusom. Nezabudnite však hneď na stanici ochutnať nemeckú špecialitu, ktorá vás bude sprevádzať na každom rohu v Berlíne – musíte si dať currywurst.
Bývanie všetkých kategórií
Ak ste prišli do nemeckej metropoly, môžete si vybrať z ponuky hotelov rôznych cenových i kvalitatívnych kategórií. V Berlíne majú svoje pobočky hádam všetky hotelové siete a mnohé z nich ponúkajú v rámci svojho vernostného programu akcie typu tri noci za cenu dvoch alebo raňajky zdarma. Ak vám môžeme odporučiť, tie potrebovať nebudete. Okrem toho, že bežné hotelové raňajky stoja od 15 eur vyššie, na každom rohu nájdete malú pekáreň, či supermarket, kde si môžete kúpiť žemle plnené čímkoľvek. V ponuke sú aj obľúbené sladké raňajky vo forme rôznych dobrôt plnených čokoládou alebo sladkým džemom. K tomu šálka kávy a môžete si od skorej jari do neskorej jesene posedieť na teraske pekárne a vychutnať si príjemné počasie.
Ak máte v obľube bývanie v súkromných bytoch, sklameme vás. Služba airbnb je v meste obmedzená, ale zopár ponúk môžete nájsť. Mesto pristúpilo k reštrikciám tejto služby z dôvodu, že majitelia bytov uprednostňovali turistov pred domácimi obyvateľmi, ktorí si chceli byty dlhodobo prenajať. Keďže sa ponuka prenájmov znižovala, ekonomika nepustí a ceny za dlhodobé prenájmy rástli. Využiť však môžete aj ubytovanie v zariadeniach apartmánového typu prostredníctvom rôznych ubytovacích portálov.
Čo musíte vidieť
Ako každé hlavné mesto na svete, aj berlínske centrum patrí turistom. V pešej dostupnosti môžete vidieť všetky hlavné turistické atrakcie, ktoré stred mesta ponúka. Pohybovať po mesta sa môžete aj na bicykli, keďže mesto ponúka cyklistom dobre vybudovanú infraštruktúru.
Postdamer Platz
Ako východiskový bod si dáme zastávku metra U2 Postdamer Platz. Miesto, kde dnes stoja výškové budovy nemeckých a nadnárodných firiem, bolo do konca 80-tych rokov minulého storočia miestom zakázaným. Cez námestie viedol Berlínsky múr a okolie námestia bolo prísne strážené. Jeho prekročenie občanmi východného Berlína sa trestalo, mnohí z nich pri pokuse získať lepší život na západe prišli o život.
V 90-tych rokoch sa toto miesto stalo najväčším staveniskom Európy a dnes tvorí modernú, dynamickú štvrť. Ak sa pozriete na zem pod svoje nohy, budete po nimi mať čiaru, ktorá pripomína, kadiaľ Berlínsky múr viedol. Na okraji križovatky je možné vidieť aj pozostatky múry. Tu vyrážame. Ak sa pozriete pred seba, v diaľke uvidíte americkú ambasádu a vedľa nej Brandenburskú bránu.
Pamätník zavraždeným Židom
Cesta po vlastných nám zaberie ani nie 5 minút. Pred tým, ako si pozriete azda najznámejší symbol Berlína, chvíľu zastaňte. Hneď pred budovou americkej ambasády sa nachádza veľké námestie, na ktorom sú poukladané hranoly rôznej veľkosti a výšky. Ide o Pomník zavraždeným Židom v Európe. Autorom je svetoznámy archtitekt Peter Eisenman, ktorý tu umiestnil 2711 betónových kvádrov. V podzemnej časti je možné navštíviť aj múzeum.
Ak pomník navštívite, hneď za ním môžete vidieť bežné panelákové domy a s parkoviskom. Miesto, akých nájdete v Berlíne stovky. Ale predsa je niečím iné. Na tomto miesto mal Hilter svoj bunker a keď sa Červená armáda v apríli 1945 blížila k Berlínu, schovával sa práve na tomto mieste. Nakoniec tu spolu so svojou manželkou Evou Braun spáchal samovraždu. Po vojne bol bunker zničený z dôvodu, aby sa na mieste nestretávali prívrženci nacistického režimu a nevytvorili z neho pietne miesto. Na informačnej tabuli si môžete pozrieť, ako bunker vyzeral a aké funkcie plnil.
Brandenburská brána
Poďme však spať k americkej ambasáde. Hneď za ňou sa nachádza spomínaná Brandenburská brána, pri ktorej sa musíte odfotiť. Kto nemá fotku pri bráne, ako by v Berlíne ani nebol! Brána rozdeľuje dve známe ulice. Na západ od nej začína Strasse des 17. Juni (Ulica 17. júna) a na východ od nej sa nachádza svetoznáma Unter den Linden (Pod lipami). Počas studenej vojny sa brána nachádzala vo východnom, teda socialistickom Berlíne v hraničnom pásme a tesne pred ňou viedol Berlínsky múr. Na chodníku môžete opäť vidieť líniu, ktorá pripomína, kadiaľ presne múr viedol.
Bundestag
Ak sa vyberiete smerom k parku a prejdete kúsok ďalej, dostanete sa k budove Bundestagu, alebo teda k budove Ríšskeho snemu, ktoré je dnes sídlo nemeckého parlamentu. Budova slúžila ako sídlo snemu od roku 1894 do roku 1933, kedy sa Nacisti dostali k moci a za dodnes nevyjasnených okolností bola v tom istom roku vypálená. Až do konca vojny nebola budova využívaná na zasadnutie nemeckého parlamentu. V apríli 1945 sa stala terčom Červenej armády, kedy po dlhých bojoch na jej kopule vztýčili vojaci sovietsku vlajku. Po rozdelení Berlína medzi štyri víťazné mocnosti sa budova Bundestagu ocitla v západnej časti a od roku 1961 viedol okolo neho Berlínsky múr. Po skončení studenej vojny a zjednotení Nemecka sa budova Bundestagu dostala opäť na pretras. Po prijatí rozhodnutia, že Berlín sa stane hlavným mestom a nemecké úrady sa sem presunú z Bonnu, začali budovu rekonštruovať. Od roku 1999 v ňom zasadá nemecký parlament a súčasná nemecká kancelárka Angela Merkel má neďaleko od nej aj svoju oficiálnu kancelársku vilu.
Ak sa chcete dostať do presklennej kupoly Bundestagu a vidieť Berlín zhoda, najlepšie je sa na prehliadku vopred objednať. Návšteva je bezplatná, stačí kliknúť na stránku nemeckého parlamentu a postupovať podľa inštrukcií. Vyplnítemeno, priezvisko a dátum narodenia a vyberiete si službu, o ktorú máte záujem. Počas zasadnutí nemeckého parlamentu je možné vidieť aj samotné zasadnutie. Vstup do Bundestagu je bezplatný, musíte mať so sebou len elektronické potvrdenie návštevy zaslané e-mailom. Zaregistrovať na návštevu sa môžete v mesiaci, v ktorom chcete Bundestag vidieť alebo návštevu si môžete naplánovať na nasledujúce dva mesiace.
Ulica Unter den Linden
Po návšteve nemeckého parlamentu sa vrátime k Brandenburskej bráne a budeme pokračovať smerom na východ, po ulici Unter den Linden. Svoj názov dostala podľa líp, ktoré široký bulvár lemujú. Na ulici môžete nájsť zastupiteľské úrady viacerých krajín, ale aj sídla nemeckých firiem. Vidieť môžete prezentáciu firmy Nivea alebo sa pokochať starými veteránmi značky Volkswagen.
Približne v strede sa ulica križuje s ulicou Friedrichstrasse, na ktorej sa nachádza množstvo obchodov a v pravom rohu križovania týchto ulíc nájdete aj známy obchodík Ampelmann. Môžete si kúpiť malý suvenír s panáčikom zo semafóru, ale taktiež vypiť kávu z pohára s jeho logom. V našej prechádzke pokračujeme ďalej a v diaľke už môžete vidieť jeden z našich ďalších cieľov, televíznu vežu na Alexander Platz. Kým sa tam dostaneme, povieme vám ešte zopár tipov a zaujímavostí. Na konci ulice môžete vidieť budovu Humboltovej unizverity, pred ktorou si často môžete kúpiť starú knižku, či platňu.
Museuminsel
Posúva sa ďalej a prechádza po moste cez rieku Spréva a dostávame sa na Museuminsel. Miesto, kde to žije kultúrou a kde môžete zažiť a vidieť kus nemeckej, ale aj svetovej histórie. Na ostrove sa nachádza množstvo zaujímavých pamiatok, napríklad Altes Museum, Berliner Dom alebo môžete navštíviť Pergamonmuseum. Milovníci kultúry si určite prídu na svoje. Tí, ktorí prežili svoje detstvo alebo veľkú časť svojho života počas socializmu, môžu zavítať do Múzea NDR. Nájdete v ňom informácie nielen o živote bežných Nemcov z východného Nemcov, ale aj predmety každodennej spotreby, ktoré poznáme aj z našich domácností alebo si môžete vyskúšať jazdu na Trebante na trenažéri.
Plavba po rieke
Múzeum NDR sa nachádza na nábreží rieky Spréva. Ak budete mať pekné počasie, odporúčame jazdu výletnou loďou po rieke. Dostane pohľad na centru mesta z inej perspektívy. Ceny sa pohybujú od 15 eur na osobu v závislosti od dĺžky plavby. Okružné jazdy je možné zarezervovať si cez oficiálnu stránku mesta Berlín.
My však pokračujeme pešo bývalým východným Berlínom. Pred vami už budete vidieť televíznu vežu Berliner Fernsehturm. Ak chcete zažiť Berlín z výšky, odporúčame vám zakúpiť si lístok vopred cez internetovú stránku. Vyhnete sa tak aj niekoľkohodinovému čakaniu na najbližší voľný termín. Televízna veža sa nachádza vedľa legendárneho námestia Alexander Platz, na ktorom sa nachádzajú aj špeciálne hodiny s časovými pásmami. Ak si ich dôkladne pozriete, nájdete na nich názov Bratislavy v nemčine (Pressburg). Ak máte chuť na adrenalín, môžete si skočiť zo strechy hotel Park Inn by Radisson priamo na Alexander Platz.
Námestie žije počas celého dňa, stretnete tu nielen turistov, ale aj pouličných umelcov alebo ak ste doteraz neochutnali tradičnú currywurst, je najvyšší čas! Odporúčame vyskúšať aj netradičné prevedenie viedenského rezňa so zemiakmi. Aj tu vám ponúknu vysmážaný rezeň a ako príloha sa podáva hubová omáčka. Pre našinca netradičná kombinácia, ale za to chutná.
Smer Berlínsky múr
Aj keď sme prešli dobrý kus cesty, deň sa nekončí. Z Alexander Platz sa vyberieme cez Alexanderstrasse a odbočíme na Holzmarktstrasse. Cesta nám zaberie asi 25 minút, ale pre nami už vidieť pozostatky originálneho Berlínskeho múru. Dnes slúži ako múzeum pod holým nebom a je mementom minulosti, ktorá sa už nemá opakovať. Múr dnes využívajú umelci a celý je pokrytý grafitmi. Môžete vidieť, ako sovietsky líder Chruščov bozkáva niekdajšieho východonemeckého predsedu vlády Ericha Honeckera alebo si pozrieť namaľovaného obľúbeného trabanta.
Na moste ponad rieku sa nachádza stanica metra U1 Warschauer Strasse. Odtiaľ sa môžete odviezť späť do centra. Cestou odporúčame zájsť mimo hlavné, rušné ulice a v bočných uličkách si nájdite tradičnú nemeckú krčmu. Aj keď nemecká kuchyňa určite nepatrí k najzdravším na svete, ste predsa na dovolenke. A dovolenka je od slova dovoliť si. Tak si môžete dopriať nemecké špeciality, okrem spomínaného rezňa, rôzne dobroty z bravčového mäsa, či tradičný nemecký Eintopf. Určite všetky stoja za ochutnanie.
Stojí za videnie
Ak máte dosť prechádzky a ostanete v Berlíne dlhšie, mesto ponúka aj ďalšie zaujímavosti. Mesto dýcha históriou a to nielen tou veľmi vzdialenou. Vidieť môžete rôzne pamiatky, ktoré pripomínajú najtemnejšiu dobu nemeckých, ale aj svetových dejín, ako aj obdobie studenej vojny. Žiadne mesto na svete nebolo tak zasiahnuté rozhodnutím víťazných mocností po druhej svetovej vojne ako práve Berlín. Zo dňa na deň sa obyvatelia jedného mesta museli rozdeliť na dve skupiny. Jedna sa ocitla v demokratickom svete a tá druhá musela viac ako 40 rokov žiť v socialistickom zriadení.
Letísk nie je nikdy dosť
Aby letísk nebolo málo, Berlín má ďalšie dve letiská. Berlín-Tempelhof je bývalé civilné letisko, ktoré využívali spojenci na zásobovanie obyvateľov západného Berlína počas blokády mesta sovietskou armádou od júna 1948 do mája 1949. Neskôr fungovalo ako civilné letisko a po otvorení letiska Tagel slúžilo na obchodné a vojenské účely. V 30-tych rokoch 20. storočia využívali priestory letiska Nacisti na verejné zhromaždenia. Jedno z najväčších stretnutí zorganizovaných fašistickou propagandou bolo sa uskutočnilo 1. mája 1933 a zúčastnilo sa na ňom viac ako jeden milión obyvateľov. Dnes je letisko pre leteckú dopravu uzavreté a môžete v ňom navštíviť múzeum. Plochy letiska slúžia obyvateľom na rôzne športové a oddychové aktivity a v okolí pristávacích dráh sa môžete oboznámiť s históriou celého územia. Ak sa chcete vybrať na letisko a oddýchnuť si od ruchu veľkomesta, využite linku metra U6 smer Alt-Mariendorf.
Štvrtým letiskom je zatiaľ nedobudované letisko Willyho Brandta, ktoré začali stavať už v roku 2006 a pôvodne ho mali otvoriť o päť rokov neskôr. Kvôli viacerým problémom pri jeho výstavbe, najmä v oblasti protipožiarnej ochrany, dodnes pasažierov nevíta. Nemecká vláda predpokladá, že by mohlo začať fungovať v roku 2020 a nahradiť by malo dve existujúce letiská. Keďže Willy Brandt bude mať kapacitu 28 miliónov pasažierov, ale v roku 2020 očakáva Berlín až 37 miliónov cestujúcich, letisko Tegel bude musieť pravdepodobne ostať v čiastočnej prevádzke až do vyriešenie kapacity nového leteckého stánku.
Berlínske metro
Mesto má dobre vybudovanú sieť liniek metra, pričom prvá linka bola pustená do prevádzky už v roku 1902, dnes má 170 staníc a celkovú dĺžku takmer 152 kilometrov. Ak sa chcete pohybovať po meste metrom, odporúčame zakúpiť si celodenný lístok za 7 eur. Platí pre sektory A a B, čo vám bude na cestovanie stačiť. Po vojne sa nerozdelilo iba mesto, ale aj metro. Dve linky mali časť svojej cesty aj cez územie kontrolované Sovietskym zväzom. Zastávky na tomto území boli uzavreté, vlak nimi len prechádzal tak, aby sa plynulo mohol vrátiť na územie západného Berlína. Výnimku mala stanica na Friedrichstrasse, avšak pohyb pasažierov tu nebol ľahký. Nástupištia boli kontrolované pohraničnou stážou komunistickej NDR. Ďalšou zaujímavosťou je, že mestskú dráhu označovanú ako S-Bahn, zabezpečovali až do roku 1984 aj na území západného Berlína východonemecké železnice. Od tohto roku sa prevádzkovateľom S-Bahn liniek stala západoberlínska spoločnosť BVG.
Check-point Charlie
Po vojne bolo pre obyvateľov Berlína zriadených niekoľko bodov, kadiaľ mohli prechádzať do druhej časti mesta. Najznámejší z nich nesie názov Checkpoint Charlie, ktorý sa nachádza na križovatke ulíc Friedrichstrasse a Kochstrasse. Spájal americký a sovietsky sektor mesta. V jeho blízkosti môžete navštíviť Mauermuseum, kde sa dozviete všetko o Berlínskom múre.
Booking.com
Berlínsky múr
Jeho pozostatky môžete vidieť na viacerých miestach. Okrem spomínaných miest s East Side Gallery a Mauermuseum sú po meste na chodníkoch a cestách vedené línie, ktoré pripomínajú trasu tohto symbolu studenej vojny. Múr začali stavať 13. augusta 1961 po rozhodnutí straníckych špičiek NDR a ich dohode s vedením v Moskve. Komunistická vláda tak chcela zabrániť množiacim sa útekom občanov NDR do západného Berlína a odtiaľ ďalej na západ. Od roku 1949 do začiatku budovania múru v auguste 1961 sa odhaduje, že východné Nemecko opustili 3 milióny východných Nemcov. Múr mal dĺžku 165 kilometrov, pričom 45 km tvorilo hranicu medzi západným a východným Berlínom a 120 km hranicu medzi západným Berlínom a spolkovou krajinou Brandenbursko.
Bunkre z 2. svetovej vojny a z obdobia studenej vojny
Pohnutá história mesta počas 20. storočia ponúka aj netradičné miesta na návštevu. Ak budete mať čas, odporúčame si pozrieť bunker vybudovaný počas druhej svetovej vojny Nacistami na ochranu obyvateľstva. Dozviete sa napríklad, že s blížiacim sa koncom vojny sa do bunkru dostávali iba tie ženy s deťmi, ktoré mali výnimočné postavenie. Pracovali napríklad v továrňach na zbrane alebo boli manželkami vysokopostavených nacistických vojakov. Za návštevu stojí aj protiatómový bunker vybudovaný počas studenej vojny. Všetky prehliadky nájdete na webe berlínskej spoločnosti, ktorá návštevy zabezpečuje. Dostanete sa tam linkou metra U8 a vystúpite na stanici Gesundbrunnen. Predajňa lístkov sa nachádza vedľa supermarketu Kaufland.
Olympiastadion
Berlínsky olympijský štadión (Olympiastadion Berlin) bol postavený pre olympijské hry v roku 1936. Ani šport neostal mimo nacistickej propagande a vtedajší ríšsky kancelár Adofl Hilter sa chcel celému svetu ukázať v tom najlepšom svetle. Kapacita štadióna bola vtedy 100-tisíc divákov. V súčasnosti je celý areál zmodernizovaný a slúži výlučne na športové aktivity. Zároveň je domovským štadiónom berlínskeho klubu Hertha BSC Berlin. Na štadión sa dostanete linkou metra U2 smer Ruhleben, vystúpite na zastávke Olympia-Stadion.
Stále to nie je všetko
Berlín ponúka aj ďalšie miesta, ktoré stoja za pozretie. Ak máte radi zvieratá, určite navštívte Berlínsku ZOO. Neďaleko od ZOO nájdete aj najväčší obchodný dom v kontinentálnej Európe s názovom KaDeWE (alebo Kaufhaus des Westens). Ponúka širokú paletu tých najvychytanejších módnych značiek. Tí, ktorí zostanú v Berlíne dlhšie, určite musia vidieť a zažiť jazerá v okolí mesta. Ponúkajú skvelý relax a schladenie najmä počas horúcich letných dní. Možností sú tisíce, stačí si len vybrať. Ako sme vám povedali na začiatku, Berlín budete milovať!