Vo sfére klasickej hudby patrí k svetovej špičke, no svojím zjavom pripomína skôr rockovú hviezdu. Koncertoval v Carnegie Hall v New Yorku či v tokijskej Suntory Hall, nahráva exkluzívne pre label Deutsche Grammophon a na svojom konte má aj prestížne ocenenie ECHO (OPUS) Klassik. Nemanja Radulović sa v lete predstaví aj v Bratislave.

Franko-srbský huslista Nemanja Radulović sa hudbe venuje od svojich siedmich rokov a už ako 14-ročný koncertoval na tých najznámejších svetových pódiách. Je víťazom niekoľkých medzinárodných súťaží a držiteľom viacerých hudobných ocenení, napríklad aj ECHO (v súčasnosti OPUS) Klassik. Umelec s neprehliadnuteľným imidžom vo svojej hre spája virtuozitu, úprimnosť, temperament a vášeň a vďaka originálnemu prístupu k dramaturgii svojich koncertov rád narúša zaužívané stereotypy, ktoré sú spájané práve s týmto hudobným žánrom.

Foto: Charlotte Abramow, Deutsche Grammophon

Ako sólista spolupracoval s niekoľkými svetovými orchestrami a dirigentmi, koncertoval v Carnegie Hall v New Yorku, v Konzerthause v Berlíne, v Salle Pleyel a v Théâtre des Champs-Élysées v Paríži, v Suntory Hall v Tokiu či v Teatro Colón v Buenos Aires. Je tiež zakladateľom a umeleckým vedúcim súboru The Devils’ Trills a komorného orchestra Double Sens, s ktorým v rámci letného turné vystúpi aj na festivale Viva Musica!.

Dvořák, Vivaldi aj rozprávková Šeherezáda

V novembri 2018 vyšiel pod hlavičkou Deutsche Grammophon Radulovićov najnovší album Baïka (v preklade zo srbčiny rozprávka), ktorý sa bezprostredne po vydaní zaradil na prvé priečky francúzskeho rebríčka FNAC Classical Charts. „Album Baïka sme pripravovali viac ako dva roky a je to album plný nálad a farieb: prevedie vás cez rôzne hudobné žánre krajín Blízkeho východu, od Arménska až po Arabský polostrov, od Chačaturjanovho Husľového koncertu až po rozprávkovú Šeherezádu Rimského-Korsakova,“ vysvetľuje Nemanja Radulovič.

Práve Šeherezáda v úprave pre komorný orchester zaznie aj na koncerte v Bratislave, ktorý sa uskutoční 7. augusta 2019 o 20:00 hod. v bratislavskej Starej tržnici. Zvyšok programu doplnia diela od Vivaldiho, Dvořáka, Čajkovského či Alexandra Sedlara.

Viva Musica! festival je už 15. rok neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave

Festival Viva Musica! vznikol v roku 2005 a od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých. Festival má za sebou 14 úspešných ročníkov, v rámci ktorých sa uskutočnilo celkom 395 koncertov a vystúpilo viac ako 385 špičkových umelcov a hudobných zoskupení z celého sveta. Koncerty 15. ročníka festivalu Viva Musica! sa budú konať od 27. júna do 22. augusta 2019 na rôznych miestach v Bratislave.Začiatkom júla na festivale vystúpi aj islandský hudobník Ólafur Arnalds s projektom re:member (4.7., Stará tržnica).

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár