Krajiny strednej a východnej Európy poskytujú investorom obrovské príležitosti v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, rozširovania letísk a elektrifikácie dopravy. Môže za to zvyšujúce sa ekologické povedomie a skutočnosť, že vlády využívajú v tejto oblasti proaktívne politiky. Informuje o tom správa spoločnosti CMS Index infraštruktúry 2019: Bridging Continents. Správa CMS, ktorú spoločnosť zverejňuje každé dva roky, analyzuje údaje za vybrané krajiny na základe šiestich kritérií s cieľom ponúknuť potenciálnym investorom sprievodcu po najatraktívnejších investičných cieľoch do infraštruktúry. Tohtoročná správa potvrdzuje, že pri globálnom prechode na ekologickejšie, inteligentnejšie a udržateľnejšie investície a aktíva sa dosiahol zásadný zlom.
Pribúdajú príležitosti na trhoch krajín strednej a východnej Európy
Sedem krajín nášho regiónu si zabezpečilo umiestnenie vo zverejnenom rebríčku, pričom najvyššiu pozíciu z hľadiska investičnej atraktivity v našom regióne získalo Poľsko. Poliaci postúpili o tri body vyššie a v globálnom Indexe infraštruktúry 2019 získali 19. miesto. Najväčšie pokroky robí Poľsko v sektore čistej energie. V auguste bol podpísaný prvý veľký kontrakt medzi výrobcom veterných elektrární a skupinou výrobcov áut a vznikla tak vôbec prvá európska transakcia s obnoviteľnými zdrojmi. Poľská vláda zároveň predložila ambiciózne ciele na zníženie ťažby uhlia o polovicu do roku 2040 a do roku 2030 chce zabezpečiť rozvoj veternej energie na mori o 10 GW.
Zo správy vyplýva, že trh v strednej a východnej Európe rýchlo napreduje a región sa môže pochváliť najvyšším rastom osobnej dopravy v Európe. Krajiny predstavujú okrem iného aj nové projekty do rozširovania letísk. Ide napríklad o letisko v Nikola Teslu v Belehrade, ktoré po akvizícii spoločnosťou Vinci plánuje investovať približne 730 miliónov eur do výstavby tak, aby letisko získalo najlepšie dopravné prepojenia v regióne. Krajiny ako Rumunsko a Litva zas hlásia v oblasti dopravy nové projekty na zelenej lúke.
Slovensko sa prepadlo, investorov však stále priťahuje
Naša pozícia sa v Indexe infraštruktúry za posledné dva roky zhoršila o deväť miest. Slovensko tak obsadilo 24. miesto, pričom vyššie skončilo Poľsko na 19. mieste i Česká republika na 23. mieste. Najhoršie z krajín V4 dopadlo Maďarsko s 28. miestom.
Aj keď Slovensko v rebríčku pokleslo, krajina spustila významné investície do infraštruktúry. „Začiatkom roka sa začalo budovať zariadenie na prepravu plynu medzi Slovenskom a Poľskom. Projekt je budovaný v spolupráci medzi slovenským prevádzkovateľom Eustream a jeho poľským partnerom spoločnosťou Gazsystem,“ vysvetľuje Petra Čorba Stark, partnerka v advokátskej kancelárii CMS.
V rovnakom období prejavila slovenská vláda záujem o zabezpečenie podmienok na ľahšiu prepravu zemného plynu z Azerbajdžanu do Európskej únie. Obe vlády momentálne rokujú o spolupráci tak v energetike, ako aj v doprave, poľnohospodárske a v oblasti cestovného ruchu.
„Po dlhej dobe sa na Slovensku spúšťa aj nový projekt v oblasti verejno-súkromného partnerstva, PPP projekt, na výstavu novej väznice v Rimavskej Sobote. Tieto projekty sú ekonomicky výhodné, rýchlejšie sa dokončujú a dodržiavajú sa stanovené rozpočty. Riziko, že sa projekt predraží, nesie totiž takmer vždy súkromný partner. Verejný partner platí len vtedy, aj je služba dodaná v dohodnutej kvalite,“ dopĺňa Petra Čorba Stark
Do popredia sa dostáva elektromobila, Slovensko získa moderné investície
Krajiny z nášho regiónu zaznamenávajú výrazný pokrok oblasti elektrických vozidiel. Výrazne totiž rastie dopyt po týchto vozidlách. Nemecká spoločnosť Ionity v spolupráci s firmou Shell predstavila v minulom roku projekt nabíjacích staníc.
„Ide o projekt, ktorý zabezpečí vybudovanie najväčšej ultrarýchlej siete nabíjacích staníc v 24 európskych krajinách, vrátane Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska. Podporu súkromným investíciám v oblasti nových technológií a čistej energie dávajú aj miestne vlády a investori sú tak motivovaní investovať do tohto moderného odvetvia,“ hovorí Michal Huťan, partner a vedúci real estate tímu CMS Slovensko.
Podľa Michala Huťana je ďalším obdobným projektom kontrakt medzi najväčším rakúskym výrobcom elektrickej energie Verbund, ktorý sa spojil so spoločnosťami Enel X, Smatrics, Greenway a OMV. Ich spoločným cieľom je vybudovať infraštruktúru nabíjacích staníc v Rumunsku, Slovinsku, Chorvátsku, Maďarsku a v ďalších krajinách regiónu strednej a východnej Európy.
„Aj Slovensku sa v poslednom období darí úspešne implementovať do praxe svoj Akčný plán rozvoja elektromobility schválený vládou v marci 2019, predovšetkým zmenou legislatívy v oblasti dotácií na podporu nákupu elektrických áut a plug-in hybridov, ako aj budovania infraštruktúry pre alternatívne palivá. Hoci mnohí by zrejme ocenili aj väčšiu mieru finančnej podpory, najmä v oblasti budovania nabíjacích staníc. “ dodáva Michal Huťan.
Európske krajiny sa pretekajú o prvenstvo
Na prvé miesto v Indexe infraštruktúry sa dostalo Nemecko, ktoré posunulo Holandsko na druhú priečku. Nemecko sa presadilo vďaka svojej politike udržateľnosti a inovácií, keďže opatrenia v oblasti klímy sa stali významnú súčasťou vládnej politiky a národnej identity. Vláda podporuje množstvo projektov v oblasti veternej energie na mori, výstavbu štvrtej diaľnice na elektrický prúd a rozsiahly program budovania nabíjacích staníc elektrickej energie po celej krajine. Naopak, svoju daň si vyžiadal Brexit a Spojené kráľovstvo kleslo v indexe o päť miest až na deviate miesto. Celkovo však v tohtoročnom indexe obsadili európske krajiny šesť z prvých desiatich miest.
Rebríček najlepších krajín v Indexe infraštruktúry za rok 2019:
- Nemecko
- Holandsko
- Singapur
- Austrália
- Kanada
- Nórsko
- USA
- Fínsko
- Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a severného Írska
- Belgicko
Zaujímavosti zo zverejnenej správy z rôznych kútov sveta:
- Ázia a Pacifik – lídri v digitalizácii: Singapur sa v indexe umiestnil na 3. mieste vďaka masívnym investíciám do digitálnej infraštruktúry. Čína si polepšila o desať bodov a získala 18. miesto vďaka budovaniu 5G siete. Čínsky mobilný operátori získali viac ako 10 miliónov objednávok pre dátové služby v 5G sieti a do konca tohto roku rozmiestnia po krajine viac 130-tisíc nových staníc.
- Inteligentné mestá na Blízkom východe: Podpora súkromných investícií a projektov verejno-súkromného partnerstva zvyšuje dôveru investorov a podporuje diverzifikáciu hospodárstiev krajín ako Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Katar, Omán, či Saudská Arábia. Región prestavil aj ambiciózne projekty v oblasti slnečnej a veternej energie na pobrežiach vybraných krajín.
- Latinská Amerika je lídrom inovácií v celej Amerike: Krajiny v tejto časti sveta realizujú inovatívne projekty v oblasti budovania digitálnej infraštruktúry. Príkladom je 3500 km dlhá podmorská optická sieť zo severu na juh Čile
- Afrika: Aj keď finančné možnosti afrických krajín môžu obmedziť zavádzanie inteligentných projektov, vlády začínajú otvárať dvere väčším súkromným investíciám. Napríklad Keňa prestavila ambiciózny plán na výrazné zvýšenie inštalovanej kapacity pre energie z obnoviteľných zdrojov až na výkon 310 MW.
Kompletné znenie správy CMS Index infraštruktúry 2019 nájdete na cms.law/infraindex2019