Uplatniť si svoje práva pri cestovaní lietadlom znie síce zložito, ale aj menej skúsení cestovatelia ju ľahko zvládnu. Odškodnenie má svoje pravidlá, o čom sa môžete dočítať v našom článku Ak letíte na dovolenku, nezabudnite na svoje práva. Teraz mám predstavíme situácie, ktoré môžu cestujúci zažiť pri cestovaní lietadlom.
Odmietnutie nástupu do lietadla
Letecká spoločnosť vám môže odmietnuť vstup na palubu lietadla z bezpečnostných alebo zdravotných dôvodov, ak nemáte platné cestovné doklady, alebo ak ste v rámci spiatočnej letenky nevyužili cestu tam alebo ste nenastúpili na jeden z prípojov uvedených na rezervácii letu. Rovnako môžete mať problémy, ak nemáte doklady pre vaše domáce zviera.
Ak však máte platnú letenku i doklady a jediným dôvodom, kedy vám neumožnia nastúpiť do lietadla, je prekročenie kapacity počtu pasažierov na palube alebo z prevádzkových dôvodov, pričom sa nevzdáte svojho miesta, máte nárok na odškodnenie. Rovnako si môžete vybrať medzi náhradou výdavkov, presmerovaním alebo zmenou rezervácie na neskorší let. Ak váš let bol do destinácie do 1500 km, máte nárok na finančné odškodnenie 250 eur. Ak letíte v rámci EÚ nad 1500 km, máte nárok na 400 eur. Táto suma je vyplácaná aj na ostatné lety od 1500 do 3500 km. Pri letoch nad 3500 km si môžete nárokovať až 600 eur.
Ak dostanete možnosť presmerovania vášho letu a do konečnej destinácie priletíte s maximálne štvorhodinovým meškaním, dostanete len polovičné odškodnenie.
Ak si chcete uplatniť kompenzáciu v leteckej doprave, musíte vyplniť sťažnosť a adresovať ju leteckej spoločnosti. Ak letecká spoločnosť na vašu sťažnosť nereagovala, včas sa písomne s vyplnenou žiadosťou obráťte na príslušné úrady v krajine, kde to tomuto porušeniu došlo. Poslednou možnosťou, ako si uplatniť vaše práva, je súdna cesta a podanie žaloby na príslušný súd.
Zrušenie letu
Zrušiť let znamená, že letecká spoločnosť neodbaví cestujúcich na linke podľa letového poriadku a vás presunuli na iný, náhradný let. Nastať môže aj situácia, že lietadlo síce opustilo dráhu letiska, ale z rôznych dôvodov sa muselo vrátiť na pôvodné letisko a vás opäť presunuli na iný let alebo pristálo v inej destinácii, ako máte uvedené na letenke.
Pri zrušenom lete máte nárok na náhradu výdavkov, presmerovanie alebo návrat a rovnako máte právo aj na odškodnenie. Finančná kompenzácia pri zrušení letu je rovnaká ako v prípade, že vám bol odmietnutý vstup do lietadla. Tú dostanete však len v prípade, ak vás letecký dopravca informoval o zrušení letu menej ako 14 dní pre samotným dňom odletu. V prípadne mimoriadnych udalostí, ako sú napríklad zlá bezpečnostná situácia v cieľovej destinácii, či nepriaznivé poveternostné podmienky, nárok na odškodnenie nevzniká.
Ak vám let zrušili, je nutné vyplniť príslušný formulár a odovzdať ho leteckej spoločnosti. Ak firma na vašu sťažnosť nereaguje, môžete sa obrátiť so žiadosťou na príslušné úrady krajiny, kde váš problém vznikol.
Meškanie letu
Letecké spoločnosti využívajú jedno lietadlo na viacero letov počas celého dňa. Ak má lietadlo zdržanie na predchádzajúcom lete, na ďalšej linke, na ktorej malo letieť, musia cestujúci tiež počítať s neskorším odletom. V takom prípade máte nárok na pomoc napríklad vo forme občerstvenia a vody alebo ak bola rezervácia vášho letu presunutá na ďalší deň, máte nárok na ubytovanie a rovnako aj na zabezpečenie prepravy do a z hotela.
Ak ste si tieto náklady hradili zo svojho, podľa pravidiel Únie by vám mal prepravca poskytnúť adekvátnu náhradu výdavkov. Ale pozor, musí ísť o rozumné a nevyhnutné výdavky.
Ak ste do cieľovej destinácie prileteli s dlhším ako trojhodinovým meškaním, máte nárok na rovnakú finančnú kompenzáciu ako pri odmietnutí vstupu na palubu lietadla. Táto kompenzácia sa znižuje na polovicu, ak ste súhlasili s presmerovaním letu a do cieľového miesta priletíte s maximálne štvorhodinovým meškaním.
Let v inej triede
Letecké spoločnosti zvyknú predávať viac leteniek, ako je miest v lietadlách. Štatisticky majú totiž dokázané, že určité percento cestujúcich na let nepríde alebo let zruší, či pri prekročení kapacity lietadla súhlasia s presmerovaním na iný let. Ak však trváte na tom, že poletíte na vami zakúpenej linke a dopravca vás preradí do vyššej triedy, neplatíte žiaden príplatok. Najčastejšie to je vtedy, ak vás preradia z ekonomickej do business triedy.
Naopak, ak vás preradia do nižšej triedy, trvajte na odškodnení. Pri letoch do 1500 km vám dopravca vráti 30 percent z ceny letenky. Pri letoch v rámci EÚ nad 1500 km (s výnimkou letov medzi EÚ a francúzskymi zámorskými územiami) a v prípade všetkých ostatných letov od 1500 do 3500 km, je kompenzácia vo výške 50 percent z cely letenky. V ostatných prípadoch a pri letoch medzi EÚ a francúzskymi zámorskými územia, je finančné odškodnenie vo výške 75 percent. Náhradu by vám mal letecký dopravca vyplatiť do 7 dní.
Cestujeme s batožinou
Ak ste pri check-ine odovzdali batožinu a letecký dopravca vám ju stratí, poškodí alebo príde k omeškaniu jej odovzdania v cieľovej destinácii, máte nárok na odškodnenie do výšky 1200 eur. Pozor však pri príručnej batožine, ktorú si beriete so sebou do lietadla. Za ňu máte plnú zodpovednosť vy ako cestujúci. Aby ste sa vyhli prípadným komplikáciám, pri cestovaní na dovolenku alebo služobnú cestu je vhodné mať uzatvorené cestovné poistenie v komerčnej poisťovni.
Sťažnosť na poškodenú, stratenú alebo neskoro dodanú batožinu musíte zaslať leteckej spoločnosti písomne a to do 7 dní od straty, či poškodenia alebo do 21 dní od doručenia omeškanej batožiny. Na takéto podania neexistuje jednotný formulár a stačí napísať vlastnú sťažnosť s uvedením všetkých údajov o lete a batožine. Ak máte napríklad aj fotografiu poškodenej batožine, určite ju k žiadosti pripojte.