Mnohí z nás si už vyberajú letnú dovolenku. Ak opustíme našu domovskú krajinu a cestujeme v rámci krajín Európskej únie, musíme mať ako cestujúci so sebou platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. To platí aj pre naše maloleté deti.

Na dovolenke však máme hlavu v oblakoch, užívame si nové zážitky, more, slnko avšak môže nastať aj nepríjemná situácia, keď sa ocitneme bez platných cestovných dokladov. Ak vám pas alebo občiansky preukaz ukradli alebo vám počas pobytu vypršala jeho platnosť, krajiny Únie zaviedli systém, ktorý pomôže každému cestujúcemu. Problém môžu mať aj vaši príbuzní, ktorí na cestovanie do krajín Únie potrebujú víza.

Dovolenka v Únii

Treba si však dávať pozor, ako nám iná členská krajina Únie umožní vstup na svoje územie alebo akým spôsobom nám umožní opustiť svoje územie bez platného cestovného dokladu. Aj keď strata, či krádež nie je príjemná situácia a vie veľmi skomplikovať dovolenku, mali by sme mať základné informácie o pravidlách v jednotlivých členských krajinách.

Informácie sa však môžu počas roka meniť a preto je dobré oboznámiť sa s jednotlivými pravidlami čo najkratšej dobe pred vycestovaním. Únia nemá v takýchto prípadoch stanovené jednotné pravidlá pre všetky členské krajiny.

Mimo EÚ vyhľadajte pomoc na zastupiteľských úradoch

V prípade, že ste doklady stratili alebo vám ich ukradli a zároveň sa nachádzate na územie Únie, čo najrýchlejšie by ste sa mali obrátiť na konzulát alebo veľvyslanectvo Slovenskej republiky v danej krajine. Kompletný zoznam našich úradov v zahraničí aj s odkazom na webovú stránku daného úradu poskytuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Podľa informácií slovenského ministerstva zahraničných vecí, má Slovensko celkovo 88 rôznych zastupiteľských úradov a inštitúcií.

Čo však, ak ste mimo Únie a v danej krajine sa nenachádza slovenský konzulát alebo veľvyslanectvo? Aj tu nám môže pomôcť práve Európska únia. Žiadnu paniku, stačí, ak zájdete na ktorýkoľvek zastupiteľský úrad členskej krajiny Únie. Každý občan Únie má totiž nárok na konzulárnu ochranu od ktorejkoľvek inej krajiny EÚ.

Od priateľov ste isto počuli, že pri vstupe do tej-ktorej krajiny od nich nikto nežiadal cestovný doklad. Cestovanie bez dokladov však netreba podceňovať a aj keď ho v danej krajiny nebude potrebovať pri vstupe, či výstupe, je možné, že ho budete potrebovať v krajinách, cez ktoré do vašej vysnívanej destinácie cestujete.

, , ,
Súvisiace články
Latest Posts from Urbanfit.sk

Pridaj komentár