Láska ide cez žalúdok. Ja by som pridal, že s láskou uvarené jedlo sa tam dostane tiež a ešte poteší. Častokrát majú ľudia pocit, že uvariť dobré jedlo je ťažké a niečo naozaj chutné musí byť komplikované. Nie je tomu tak. Ja sám nie som profesionálny kuchár, no varenie ma baví. Moje dve dcéry na mňa kladú cez víkend zvýšené požiadavky a tak 80% jedál zvládam pod hodinu, prípadne pod 30 minút. Recepty, o ktoré sa s Vami podelím, budú vždy predtým ochutnané celou mojou rodinou a odfotené naozaj len chvíľu predtým, ako sa do jedla pustíme.
Práve beží sezóna špargle, preto začneme s receptom, ktorý túto pochúťku obsahuje. Špargľa je bohatá na vitamíny, má nízky obsah kalórií a skvele chutí. Recept je nenáročný, všetky tri časti sa dajú pripravovať naraz a celé jedlo sa dá zvládnuť za 15 minút.
Čo potrebujeme na lososa a špargľu:
- filety z lososa, veľkosť podľa veľkosti hladu
- zelenú alebo bielu špargľu (4-6 kúskov na osobu)
- maslo, himalájska soľ s bylinkami alebo zmes byliniek na lososa, ocot, biele korenie
Čo potrebujeme na omáčku:
- 2 žĺtka a 80g masla
- vodu (0,04 dcl, teda za kalištek)
- trošku octu (menej než čajovú lyžičku)
- citrón (čajovú lyžičku)
- soľ
Losos:
Lososa nakrájame na kúsky, kožu nemusíme odstraňovať, po upečení “zíde” aj sama. Rozložíme ich na pekáči, zľahka podlejeme vodou (naozaj len tak aby sa pohli keď do nich pichneme prstom), posolíme, okoreníme a posypeme s bylinkami. Bylinky zvoľte podľa chuti, to čo máte radi. S rybou ide kôpor, rozmarín, bazalka alebo aj mnou nenávidený koriander. Ja som sa tentokrát nebabral a dal himalájsku soľ s bylinkami. Na každý kúsok ryby dajte maslo. Do vyhriatej rúry na 220C dajte piecť na 10 minút. Kto chce, pár minút nech nechá pustený aj teplovzdušný režim pri 180.
Špargľa:
Do vriacej osolenej vody dajte trochu octu (menej než 1PL) a trochu cukru (medzi prsty). Zo špargle odlomíme konce a dáme ju do vriacej vody. Varíme tri minúty.
Omáčka:
Variant A: V obchode kúpime tatársku omáčku a tvárime sa, že “good enough” (moooože byť)
Variant B: V hrnci zovrieme vodu, navrch dáme kovovú misku a znížime oheň/teplotu. V miske nad parou šľaháme žĺtka, vodu, ocot, soľ a citrónovú šťavu až kým sa nám nevytvorí krém. Popritom rozpustíme maslo, ktoré potom vmiešame (postupne) do krému. Miešať treba zľahka, nech sa nevytvoria hrudky.
Všetko naukladáme na tanier tak, aby sme ohúrili okolie estetickým cítením. Dobrú chuť!
Poznámka:
Komu by sa to zdalo veľmi hladné, varené zemiaky ako príloha určite neublížia.